Brucelózu skotu nelze podceňovat

29.1.2009

 V souvislosti s touto zprávou ještě více vynikne fakt, že naše země se s těmito nebezpečnými nákazovými chorobami vypořádaly již před více než čtyřiceti lety. Konkrétně s brucelózou v roce 1964 a tuberkulózou skotu v roce 1968. Brucelózu skotu nelze ani nyní podceňovat. Svědčí o tom současné vybíjení stád s tisíci bizony v Kanadě a Spojených státech. Informovala o tom mediální agentura Euro P.R.

 

Zásluhy na likvidaci nezpečných chorob mají tisíce veterinářů, kteří byli do té doby vedle chovatelů nejčastějšími oběťmi těchto nemocí. Význam těchto výročí vynikne ještě více, když se uváží, že jde o velmi nakažlivé choroby, které se dost snadno přenášejí na člověka i ostatní druhy zvířat.
Slavný spisovatel – veterinář Heriot, který se sám brucelózou nakazil a jejími následky trpěl celý život, popisuje, jak fatální následky mělo zamoření stád pro chovatele skotu.
Brucelóza totiž způsobuje u skotu potraty. Velmi komplikuje zabřeznutí a tím prakticky znemožňuje obnovu stáda z vlastního chovu. Vzhledem k tomu, že v zamořených stádech potrácely až tři čtvrtiny krav, znamenalo to pro mnoho farem hospodářskou katastrofu.
Nekontrolované přesuny skotu v období druhé světové války existující problémy pouze zdramatizovaly a scelování stád v období kolektivizace změnilo problém v katastrofu. Vždyť ještě v roce 1959 bylo tuberkulózou nakaženo 30 % krav a do té doby onemocněly brucelózou stovky lidí.
Boj s těmito nemocemi se proměnil ve skutečnou bitvu, trval několik let a měl své raněné i padlé. Vždyť u celé čtvrtiny veterinářů bylo diagnostikováno onemocnění brucelózou. Na konci však bylo vítězství. Od roku 1964 nebyl zaznamenán jediný případ onemocnění u lidí a v roce 1968 byla definitivně potlačena i tuberkulóza skotu.
V roce 2004 přiznala Evropská unie České republice jako jediné z „nových zemí“ status země prosté těchto chorob.
Velká zásluha na tomto úspěchu náleží nestoru české veterinární medicíny Václavu Koubovi, který byl autorem metody radikální eradikace (úplného vymýcení).
Že je i dnes brucelóza skotu chorobou, kterou nelze podcenit, svědčí současné vybíjení tisícihlavých stád bizonů v Kanadě a Spojených státech.

 


Zdroj: agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR

5.2.2025

17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.02.
Počasí na den 21.02.
-6°C / 4°C

22.02.
Počasí na den 22.02.
-5°C / 4°C

23.02.
Počasí na den 23.02.
-4°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A