Vápník chrání před poškozením půdní struktury
19.12.2008
Vápnění slouží nejen k regulaci hodnoty pH, ale speciálně na těžkých zemědělských půdách i k udržení půdní struktury. Udržovací vápnění kromě toho aktivuje půdní život a podporuje také tvorbu jílovito-humusového komplexu. Současně se vápněním urychluje rozklad slámy a posklizňových zbytků. Pokud oproti tomu dojde v důsledku nedostatku vápníku k poškození orniční vrstvy, uvolněné drobné částečky jílu s prosakující vodou sestupují a ucpávají kapilární póry. Tento stav nelze vrátit zpět ani pozdějším silným vápněním.
Důsledky nedostatku vápníku
Na půdách se špatnou strukturou se projevují důsledky spotřebování rezerv půdního vápníku zabahněním a tvorbou krust. Utužená povrchová vrstva půdy představuje pro klíční rostliny mechanickou bariéru. Kromě toho zabraňuje výměně plynů mezi atmosférou a půdou. Přitom nejen v podorničí, ale i v orniční vrstvě dochází k nedostatku kyslíku, který se projevuje také modrým zbarvením půdy.
Ideální je vápnit na strniště po sklizni obilovin. Suchá strniště většinou vykazují vysokou úrodnost a jsou dobře sjízdná. Proto není třeba obávat se utužení půdy při použití těžkých rozmetadel. Následné zpracování půdy (např. kultivátory) zajistí promísení vápníku v nejsvrchnější vrstvě ornice, aniž by bylo třeba zapravit ho hlouběji. Při pravidelném udržovacím vápnění každé tři až čtyři roky stačí v závislosti na půdním typu aplikovat 1000 až 1500 kg CaO. Při současné potřebě hořčíku (především u půd na žulách, rulách a u písčitých půd) je třeba dát přednost vápenatému hnojivu s obsahem hořčíku. Udržovací vápnění je nezbytné také při extenzivním obhospodařování, aby se zachovala půdní úrodnost.
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A