Němec:Za poklesem výrobních cen produktů z mléka je stagnace trhu
16.12.2008
Uvedl to předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Listopadový pokles byl nejvýraznějším cenovým propadem mléčných výrobků od roku 1991.
Výrazný pokles cen u výrobců však zatím příliš nepociťují koneční spotřebitelé mléčných výrobků, uvedl Němec. Potravináři i zemědělci shodně uvádějí, že největší vliv na konečnou cenu mají prodejci. "Předávací ceny průmyslových výrobců klesají daleko rychleji než spotřebitelské ceny," řekl ČTK Němec.
Němcova slova potvrdil také prezident Agrární komory Jan Veleba. Například ceny ochucených mléčných výrobků v obchodech podle něj neklesly meziročně vůbec.
Podle údajů ČSÚ je však meziroční pokles cen některých mléčných výrobků na pultech obchodů také výrazný. Čerstvé máslo bylo ve srovnání se svou rekordní cenou z konce loňského roku na počátku tohoto týdne levnější o 28,1 procenta. Průměrná cena eidamské cihly byla nižší téměř o pětinu. Polotučné mléko v tuzemských prodejnách zlevnilo o necelá čtyři procenta, naopak bílý jogurt je o tři procenta dražší, než byl na konci loňska.
Zemědělcům klesají výkupní ceny ještě razantněji než mlékárnám. V listopadu se výkupní ceny suroviny meziročně propadly o 20,3 procenta. "Nastává doba, která bude pro zemědělce nejsložitější od doby transformace českého zemědělství," komentoval současný stav Veleba. Situaci zemědělců totiž kromě snížení tržeb komplikuje také současná finanční krize a nižší dostupnost úvěrů, vysvětlil. "Já se bojím, že v řádu dvou, tří měsíců bude mnoho farem v situaci, kdy nebude mít zabezpečeno finanční toky," podotkl Veleba.
Vedení Agrární komory bude začátkem příštího roku o problémech zemědělství jednat s vedením ministerstva zemědělství, informoval ČTK Veleba. Zároveň potvrdil záměr zemědělců protestovat v lednu kvůli nízkým výkupním cenám před prodejnami řetězců a některými mlékárnami. Podíl zemědělské produkce na konečné ceně potravin se podle údajů Zemědělského svazu ČR pohybuje od 10 do 30 procent, u mléka je tento podíl vyšší a blíží se 50 procentům. Marže obchodníků naopak rok od roku rostou. "Zatímco v roce 2003 byla průměrná marže za 15 vybraných potravinářských výrobků 20 procent, za první tři čtvrtletí roku 2008 to bylo již 35 procent," uvedl před časem předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A