Obnovitelné zdroje energie mají zelenou

21.11.2008

I přes chmurné předpovědi některých expertů slibují výrobci solárních panelů, větrných turbín a dalších technologií pro výrobu energií z nefosilních zdrojů, že jsou schopni do roku 2020 s přehledem uspokojit poptávku po zařízeních produkujících „čistou energii“ tak, aby Unie mohla splnit své závazky.

Můžeme do roku 2020 pokrýt 33% až 40% evropské spotřeby elektřiny, v závislosti na pokrocích v energetické účinnosti, uvedl prezident European Renewable Energy Council (EREC) - rady zastřešující evropské organizace průmyslových, obchodních a výzkumných asociací zabývajících se obnovitelnými zdroji energie (OZE), Arthouros Zevros v tiskovém prohlášení. Tam se dále dočteme, že v případě vytápění může být podíl OZE v roce 2020 na úrovni 25%. Podle Zevrose je možné bez problémů dosáhnout i desetiprocentního cíle pro biopaliva.

EREC včera představil plán, který počítá s tím, že Unie bude schopna v roce 2020 pokrýt z OZE mnohem větší podíl vyrobené elektrické energie, než je 20%, to ale jen za předpokladu, že členské státy budou pokračovat v podporování nových technologií. Na jednací stůl šéfů vlád sedmadvacítky se nedávno dostal návrh Komise (součást klimaticko-energetického balíčku), který určil různé cíle v oblasti OZE pro jednotlivé státy Unie v závislosti na HDP na hlavu. S prohlubující se recesí se však stále víc členských zemí přiklání k názoru, že splnění cílů stanovených v lednu by bylo v současné situaci pro evropské hospodářství příliš nákladné, zvlášť když si „čisté“ technologie stále žádají nezanedbatelnou státní podporu.

Argumenty ERECu jsou jasné: investice do OZE se Evropě z dlouhodobého hlediska vyplatí a už do roku 2020 přinesou asi 2 milióny nových pracovních míst. Recese není argumentem proti prosazování OZE, ty totiž představují cestu, jak zároveň čelit krizi i změnám klimatu, tvrdí zástupci EREC.

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) nedávno uvedla, že cíl určený pro rok 2020 bude z poloviny splněn, pokud Unie efektivně využije bioenergie (biomasa, biopaliva). Jejich prosazení by navíc přineslo významné snížení množství produkovaných skleníkových plynů v Unii, a to o 8% do roku 2020 a o 13% do roku 2030 (ve srovnání s úrovní roku 1990). Produkce biomasy je však spojena s možnými negativními důsledky pro evropské životní prostředí (eroze, znečištění vody nebo ztráta biodiverzity), pokud nebudou schváleny předpisy, které by podobnému riziku předešly, vysvětluje ve své zprávě zveřejněné 12. listopadu EEA. V těchto dnech je na návštěvě kongresu o biopalivech v Brazílii komisař pro energetiku Andris Piebalgs, který se tam snaží načerpat co nejvíc zkušeností o brazilských kritériích udržitelnosti pro produkci biopaliv.

Zdroj: agris
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A