Opět nastanou problémy s hraboši

19.11.2008

Problémy s hraboši se neustále opakují. V současné době však nelze přesně předpovědět, kdy opět nastanou. Je ale známo, že masivní rozmnožování hryzců lze očekávat každých pět až sedm let. Hlodavci vyhrabávající si nory způsobují v důsledku plochých, zvlněných, nepravidelně rozmístěných hromádek půdy vznik mezer v porostech, které osidlují nežádoucí rostlinné druhy. Důsledkem jsou nižší výnosy až totální ztráty na výnosech. Kromě toho hromádky vyryté půdy na povrchu půdy komplikují sklizňové práce a kontaminace krmiva vede k problémům při fermentaci siláže.
V informacích k regulaci populací hrabošů prezentovaných švýcarským Pracovním společenstvím k podpoře pěstování krmných plodin (AGFF) se poukazuje na to, že důsledná regulace hrabošů není sezónní záležitostí. Ochrana na jaře je ale nejefektivnější, protože v zimních měsících je mortalita hrabošů nejvyšší a likvidací jedné samičky na jaře je možné zabránit vzniku několika dalších generací.
Ani v zimních měsících by se však nemělo zahálet. Je to totiž ideální čas na vytvoření příznivých podmínek pro přirozené nepřátele hrabošů, kteří jsou neocenitelnými pomocníky v boji s těmito škůdci. Liška obecná, lasice hranostaj, lasice kolčava, kočka divoká, káně lesní, luňák červený, luňák hnědý, sova pálená, kalous ušatý, puštík obecný a poštolka obecná se až z 90 % živí lovem různých druhů hrabošů. Lasice hranostaj se specializuje na hryzce. Liška uloví minimálně 3000 hrabošů za rok. Také káně lesní se činí – denní jídelníček zahrnuje 2 až 3 hryzce a 4 až 6 hrabošů. Sova pálená zkonzumuje při své noční hostině 6 hrabošů.
Aby lov přirozených nepřátel hrabošů mohl probíhat optimálně, je potřeba splnit jejich požadavky na prostředí. Proto doporučuje AGFF následující:
  • Poskytnout dravým ptákům lovecká (posedová) stanoviště, jako např. berličky (tyče s bidýlkem), ovocné stromy s kmeny, osamoceně rostoucí stromy, stromy v živých plotech nebo alejích.
  • Draví savci jsou spíše plaší a při pohybu využívají ochrany přírodních krajinných prvků jako jsou křoviny, okraje lesů nebo hromady kamenů. Propojením přirozeného životního prostoru se zemědělskými plochami lze tyto podmínky optimalizovat.
  • Stodoly/kůlny využít k instalaci budek pro sovy a poštolky.
  • Lišky lovit přiměřeně.
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

12.01.
Počasí na den 12.01.
-6°C / -1°C

13.01.
Počasí na den 13.01.
-9°C / -1°C

14.01.
Počasí na den 14.01.
-3°C / 1°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A