Přímý přenos bluetongue?

13.11.2008

Dosud platilo jako axiom, že je pro přenos katarální horečky ovcí nezbytně nutný vektor - tiplíci (Culicoides). Jedna studie ze severního Irska nyní upozornila na skutečnost, že by pravděpodobně mohl být možný i přímý přenos z jedné krávy na druhou.
 
Do jednoho zemědělského podniku bylo v lednu 2008 importováno dvacet březích jalovic z Nizozemí. Zvířata byla před nákupem a ještě 11 dní po příjezdu do podniku negativně testována na infekci vyvolanou virem bluetongue. Test na protilátky proti viru BT byl u osmi zvířat pozitivní. Několik dní po importu jalovic z Nizozemí byla do podniku přikoupena ještě další zvířata ze Skotska. Tyto krávy byly týden po nákupu testovány na BTV resp. protilátky proti viru s negativním výsledkem.
 
Dvě jalovice podle ELISA testu BTV pozitivní na začátku února přivedly celkem na svět tři telata. U jednoho telete byl týden po narození izolován BT virus. To znamená, že k infikování telete muselo dojít v děloze matky. Ve stejném porodním boxu porodila negativně testovaná jalovice (porodní box nebyl mezitím vyčištěn a byly zde ponechány i plodové lůžko a obaly). Tři dny po porodu byl i u této původně negativně testované jalovice nalezen virus BT. Tento nález ukazoval na rané stádium infekce, která se mohla přenést orálně kontaktem s placentou nebo plodovou vodou.
 
Blauzunge direkt übertragbar?
DLG-Mitteilungen, 2008, č. 10, s. 8   
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR

5.2.2025

17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.02.
Počasí na den 21.02.
-6°C / 4°C

22.02.
Počasí na den 22.02.
-5°C / 4°C

23.02.
Počasí na den 23.02.
-4°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A