Metodika „Pěstování obilnin a pseudoobilnin v ekologickém zemědělství"
14.11.2008
Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vydala v roce 2008 metodiku „Pěstování obilnin a pseudoobilnin v ekologickém zemědělství", která byla vytvořena v podpůrném programu 9.F.g. Metodická činnost k podpoře zemědělského poradenského systému, Ministerstva zemědělství.
V metodice je zpracována problematika pěstování obilnin a pseudoobilnin jako hlavních tržních plodin ekologického zemědělství v ČR.První část zahrnuje obecné zásady pěstování rostlin (obilnin a pseudoobilnin). Zpracovány jsou základní legislativní normy a dotační tituly. Dále je důraz kladen na volbu vhodných druhů a odrůd. Významná část je věnovaná výživě a hnojení, osevním postupům, regulaci škodlivých činitelů, a také finalizaci celoroční práce farmáře a to sklizni a posklizňové úpravě bioprodukce. V části věnované pěstování konkrétních druhů je kladen důraz na pěstování pšenice seté (ozimé i jarní formy), opomíjeny nejsou ani další pluchaté pšenice jako je špalda, dvouzrnka nebo jednozrnka. Dále jsou reprezentovány ječmenem, tritikalem, žitem, ovsem a v neposlední řadě zástupcem skupiny pseudoobilnin - pohankou.
Kontakt: Ing. Jan Šrámek, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta, Katedra agroekologie, Studentská 13, 37005 České Budějovice, tel. +420 38 777 2443. email: sr.honza@email.cz.
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
05.04.

5°C / 13°C
06.04.

-2°C / 4°C
07.04.

0°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A