ČR byla OIE od roku 2004 uznána za zemi prostou vztekliny

4.11.2008

Je do jisté míry paradoxní, že ČR byla uznána za zemi prostou vztekliny již roku 2004 a Německo až nyní, přičemž jsme využívali při likvidaci této nebezpečné nákazy právě německých zkušeností i pomoci.

V počátcích orální vakcinace populací lišek proti vzteklině jsme využili nabídky německých odborníků, zejména z Referenčního centra WHO v Tübingenu. V roce 1989 byla provedena první aplikace vakcíny proti vzteklině společně na okresech Klatovy, Domažlice a Tachov a v přilehlé oblasti v Bavorsku. Na tuto první vakcinaci jsme obdrželi z Německa zdarma 32 000 vakcinačních dávek. Další kampaně se postupně rozšiřovaly až na celé území ČR a bylo využíváno již vakcíny vlastní provenience.

Podle německých zkušeností jsme po prvních úspěších nepolevili v plošné vakcinaci, a kýženým výsledkem bylo to, že poslední výskyt vztekliny u lišek byl zaznamenán v roce 2002 na Trutnovsku. Po dalších dvou letech, kdy se žádný případ již neobjevil, jsme byli OIE (Mezinárodním úřadem pro nákazy zvířat) uznáni za zemi prostou vztekliny.

Vzhledem k rozsáhlosti německého území a po připojení bývalé NDR trvalo tlumení vztekliny přece jen o něco déle, aby nyní mohla být celá Spolková republika Německo prohlášena za zemi vztekliny prostou.

Úspěch naší republiky a nyní i Německa byl podmíněn společným koordinovaným postupem, kdy se území bez vztekliny rozšiřovala od našich společných hranic, až na celé území obou států.

Zdroj: SVS ČR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Slintavka a kulhavka - aktuální informace

26.3.2025

Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

18.04.
Počasí na den 18.04.
11°C / 18°C

19.04.
Počasí na den 19.04.
9°C / 18°C

20.04.
Počasí na den 20.04.
10°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A