Porody mrtvých telat - problém managementu
27.10.2008
Počet telat, která uhynou během porodu, se v Evropě pohybuje mezi 2 až 15 % a vykazuje stoupající tendenci. Tuto nepříznivou skutečnost doložily informace získané prostřednictvím ankety, jejímž cílem bylo zmapování zkušeností veterinárních lékařů z Evropské společnosti pro šlechtění hospodářských zvířat.
Přibližně 90 % telat, která jsou později registrována jako mrtvě narozená, ještě na začátku porodu žijí a následně uhynou díky chybám v managementu, jako jsou např. nedostatečný dozor a kontrola plemenic a nesprávná pomoc v průběhu porodu. Mezi jednotlivými zemědělskými podniky však existují ohromné rozdíly, potvrdili veterinární lékaři.
Za klíčový faktor pro přežití telete pokládají veterinární lékaři intenzitu dohledu nad zvířaty a kvalifikaci personálu. Zde spatřují také vlastní rezervy a do budoucna by chtěli více času věnovat dalšímu vzdělávání chovatelů. Protože příčinou většiny problémů při telení je vysoká hmotnost telat a příliš malé, popř. ztučnělé jalovice, je nutné více pozornosti věnovat výběru připařovaných býků, zabezpečit optimální kondici krav v době porodu a zajistit smysluplnou pomoc kravám v průběhu porodu v rámci péče o stádo.
Totgeburten – ein Managementproblem
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Sledujte TV APIC
Počasí
12.01.
-6°C / -1°C
13.01.
-9°C / -1°C
14.01.
-3°C / 1°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A