Je bezorebný systém obdělávání půdy nejlepší?
6.10.2008
Bezorebné obdělávání půdy se rozšířilo zejména v posledních deseti letech. Je však tento způsob ten nejlepší? Faktem je, že mikrobi v půdě potřebují kyslík, a toho se při bezorebném způsobu nedá dosáhnout. Podle výzkumu Dr. Jerryho Hotfielda z USDA (laboratoř pro výzkum půdy), existuje předpoklad, že velký podíl uhlíku a NPK, který se recykluje při bezorebném způsobu zpracování, pochází ze samotných kořenů. Prvky s posklizňových zbytků zůstávají na povrchu, jsou oxidovány a ztrácejí se v atmosféře. Tímto způsobem se nevytváří humus. Na vytváření humusu je potřebné mělké zapracování, bez aplikace herbicidů, aby aerobní mikroby v půdě mohly spolu s živinami z posklizňových zbytků vytvářet humus.
Jak dále uvádí, redukování orby je určitě pozitivní, ne však v takové formě, jak se praktikuje v současnosti. Nejlepším způsobem je vyvážený způsob zpracování půdy. Opakovaná orba a obdělávání branami způsobuje snižování obsahu uhlíku v půdě a odčerpává živiny. Naproti tomu vyvážená orba a mělké zapracování posklizňových zbytků v kombinaci s optimálním hnojením zlepšuje fyzikální vlastnosti půdy a posiluje mikrobiální činnost.
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A