Sida – vysoce výnosná víceletá energetická rostlina
29.9.2008
V roce 1955 byla sida (Sida hermaphrodita) pocházející ze Severní Ameriky dovezena do Polska. Od tohoto roku se datují výzkumy probíhající na Akademii zemědělských věd v Lublinu.
Jako rychle rostoucí a energeticky bohatá rostlina je sida předurčena k výrobě pelet, briket, bioplynu, metanolu, elektřiny, tepla, bioolejů, biopaliva SunDiesel atd. Porosty sidy nemají žádné zvláštní nároky na půdu a mohou být využívány 15 až 20 let. Rostliny s dobře vyvinutým kořenovým systémem v polských podmínkách bez problémů přečkávají sucho a zimní nízké teploty dosahující -35 °C.
Na jaře rostliny vytvářejí 20 až 40 odnoží, které dorůstají do výšky 4 m a mohou být na podzim nebo v zimě (podle účelu využití) sklízeny. Sklizeň může probíhat jednoduchou zemědělskou mechanizací – žacími stroji, žacími mačkači nebo sklízecími řezačkami.
Pro zpracování na bioplyn se rostliny sklízejí buď časně na podzim nebo dvakrát během vegetační periody. Nejvyšší výnos činil 100 tun biomasy . ha–1 s obsahem vlhkosti 40 až 60 %. Pro okamžité spalování nebo zpracování na pelety se musí obsah vlhkosti snížit a sklizeň musí probíhat později, za mrazivého a suchého zimního počasí.
Nižší obsah vody v rostlinách umožňuje optimální slisování, které zjednoduší transport a ušetří náklady.
Výnosy dvou- až tříletých porostů sidy se pohybují od 9 do 20 t sušiny . ha–1 ročně. Energetický potenciál činí 174 až 375 MJ na hektar a rok, výhřevnost téměř 19 MJ . kg–1.
Zdroj: Agronavigátor
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
17.04.

12°C / 23°C
18.04.

11°C / 18°C
19.04.

9°C / 18°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A