Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 15
1.8.2008
1. Počasí
Sledované období bylo většinou chladnější s více či méně častými dešťovými srážkami (v některých lokalitách byly přívalové deště a bouřky). Denní teploty v prvním týdnu dosahovaly max. 20 –
Ráz počasí negativně ovlivnil průběh žní. Narůstalo riziko ztrát na výnosech i na kvalitě sklízených plodin. Vlivem povětrnostních podmínek (vítr, přívalové deště, kroupy) byly porosty obilnin, řepek a trav na semeno často polehlé, což ještě více komplikovalo sklizeň. V okrese Chrudim bylo nahlášeno poškození ploch zemědělských kultur vlivem orkánu z 25.6.2008 v rozmezí 4000 -
OBILNINY
PŠENICE OZIMÁ (RF 83 - 92)
Lokálně střední výskyt černání kořenů a báze stébel obilnin (Gaeumannomyces graminis) byl zjištěn v okrese Opava.
Vlivem počasí se srážkami docházelo k nárůstu výskytu růžovění klasů pšenice (Fusarium spp.) na severní Moravě a ve Slezsku. Střední výskyt byl zjištěn v okrese Jindřichův Hradec (Břilice); až střední výskyty byly dále zaznamenány lokálně v okrese Kladno a na jižní Moravě.
Všeobecně docházelo k plošnému nárůstu výskytu černě obilnin (Cladosporium spp., Alternaria spp.) v klasech. Lokálně byly zaznamenány střední výskyty v okresech Příbram a Vsetín (Kladeruby, Jarcová); lokálně až silné výskyty byly v okresech Kladno a Vsetín (Val. Meziříčí). Střední až silné výskyty byly sledovány na celém území okresů České Budějovice, Písek a Tábor.
Ohniskový silný výskyt hnědé rzivosti pšenice (Puccinia persistens subsp. triticina, syn. P. triticina) byl zaznamenán v okrese Opava (Vršovice).
Lokálně střední a ojediněle až silné výskyty tečkované plevové a listové skvrnitosti pšenice /braničnatky plevové/ (Phaeosphaeria nodorum) v klasech byly pozorovány v okrese Vsetín (Hošťálková, Kelč, Kateřinice).
Lokálně až silné výskyty světle hnědé skvrnitosti pšenice (Pyrenophora tritici-repentis) byly zjištěny v okrese Opava (především u neošetřených porostů).
Lokálně střední až silné výskyty třásněnek (Thysanoptera) byly zjištěny v okrese Vsetín (Kateřinice, Hošťálková).
Střední poškození porostu larvami zelenušky žlutopásé (Chlorops pumilionis) bylo pozorováno v okrese Tachov (Holubín).
Ve středních Čechách byly některé porosty silně zapleveleny pýrem plazivým (Elytrigia repens), pcháčem rolním (Cirsium arvense) a pelyňkem černobýlem (Artemisia vulgaris). Na severní Moravě a ve Slezsku ve většině okresů lokálně narůstalo zaplevelení především svízelem přítulou (Galium aparine), chundelkou metlicí (Apera spica-venti), pcháčem rolním, heřmánkovitými pleveli (Chamomilla spp., Matricaria spp.), violkou rolní (Viola arvense) a pýrem plazivým.
JEČMEN JARNÍ (RF 77 - 92)
Silný výskyt růžovění klasů ječmene (Fusarium spp.) byl zjištěn v okrese Trutnov (Markoušovice). Na jižní Moravě byly pozorovány až střední výskyty a na severní Moravě a ve Slezsku došlo k dalšímu nárůstu výskytu.
Silný výskyt síťovité a okrouhlé skvrnitosti ječmene (Pyrenophora teres) byl zaznamenán v okresech Jablonec nad Nisou (Rychnov u Jablonce n. N.) a Liberec (Svijanský Újezd).
Ohniskové střední výskyty prašné snětivosti ječmene (Ustilago tritici f. sp. hordei) byly zjištěny v okrese Frýdek-Místek (Pazderna).
Lokálně byl zaznamenán nárůst výskytu černě obilnin (Cladosporium spp., Alternaria sp.) na listech v okrese Frýdek-Místek a silný výskyt v klasech v okrese Trutnov (Úpicko).
Střední až silné výskyty mšic (Aphidoidea) a třásněnek (Thysanoptera) byly zjištěny v okrese Vsetín (Valašské Meziříčí).
Silné napadení zelenuškou žlutopásou (Chlorops pumilionis) bylo pozorováno v okrese Trutnov (Havlovice, Rtyně v Podkrkonoší, Trutnov, Volanov).
OVES
Silné napadení tečkovanou skvrnitostí ovsa (Phaeosphaeria avenaria) bylo zjištěno v okrese Mladá Boleslav (Březinka).
KUKUŘICE (RF 38 - 73)
Lokálně silný výskyt obecné snětivosti kukuřice (Ustilago maydis) byl zaznamenán na náchylných odrůdách v okrese Louny (Mradice, Hradiště).
Lokálně střední výskyt mšic (Aphidoidea) byl zjištěn v okrese Jeseník (Bernartice).
Ve feromonových lapácích byly pozorovány první výskyty bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera) v okresech Chrudim (16.7. Čankovice – 1 ks), Jindřichův Hradec (15.7. Bělčovice – 1 ks; 22.7. Třebětice u Dačic – 1 ks), Svitavy (15.7. Bezděčí u Trnávky – 1 ks, Jaroměřice – 1 ks), Ústí nad Orlicí (22.7. Luková - 1 ks a Rudoltice - 1 ks). Další výskyty byly zaznamenány v okresech Frýdek-Místek (14.7., Baška), Karviná (14.7., D. Lutyně), Olomouc (15.7., Holice), Opava (12.7., Pusté Jakartice, Loděnice), Vsetín (11.7., Lhotka n. Bečvou, Kelč). Velmi silné nálety byly zaznamenány v předchozím období v okrese Přerov (Rokytnice - 108 ks, Lýsky - 200 ks).
První malé larvy zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis) byly pozorovány v palicích v okrese Kladno.
LUSKOVINY
HRÁCH
Lokálně střední výskyty antraknózy hrachu (Mycosphaerella pinodes, Ascochyta pisi, Phoma medicaginis var. pinodella) a padlí hrachu (Erysiphe pisi) byly zaznamenány na jižní Moravě.
OLEJNINY
ŘEPKA OZIMÁ (RF 85 - 99)
Lokální poškození porostů vlivem krupobití a přívalových srážek bylo zjištěno v okrese Bruntál (silně poškozený porost byl zaznamenán v lokalitě Slezské Rudoltice –
Střední výskyt bílé hniloby brukvovitých (Sclerotinia sclerotiorum) byl pozorován v okresech Havlíčkův Brod (téměř na všech porostech až střední výskyt - silný nárůst této choroby oproti loňskému roku) a Rychnov nad Kněžnou. Lokálně střední až silné výskyty byly zjištěny na jižní Moravě a v okresech Opava a Přerov, především na neošetřených porostech. Střední až silný výskyt byl sledován v okresech Havlíčkův Brod (Občiny) a Semily. Silný výskyt byl zaznamenán v okresech Klatovy a Litoměřice. Výskyty byly dále zjištěny v okrese Plzeň-sever (Kralovicko) a v jižních Čechách v okresech Pelhřimov, Prachatice a Strakonice.
Až střední výskyty alternariové skvrnitosti brukvovitých (Alternaria brassicae) byly sledovány na šešulích v okresech Jeseník (Javorník, Bernartice) a Olomouc (Tršice, Paseka, Nový Dvůr, Nemilany, Velký Týnec). Střední výskyt byl pozorován v okrese Rychnov nad Kněžnou na polehlých porostech. Lokálně silně byly napadeny polehlé rostliny v okrese Kladno. Silný výskyt byl zaznamenán na šešulích v okresech Karlovy Vary (Sedlo u Toužimi, Sedlečko u K. Varů) a Ústí nad Labem.
Střední výskyt fomové hniloby brukvovitých (Leptosphaeria maculans) byl hlášen v okrese Rychnov nad Kněžnou na polehlých porostech. Silné výskyty byly zaznamenány v okresech Jablonec nad Nisou (Jablonec nad Nisou), Karlovy Vary (Sedlečko) a Liberec (Frýdlant v Čechách).
Střední výskyt šedé hniloby brukvovitých (Botryotinia fuckeliana) na stoncích byl pozorován v okrese Sokolov (Štědrá u Kynšperka n. Ohří). Silný výskyt na šešulích byl zjištěn v okresech Karlovy Vary (Sedlečko) a Sokolov (Štědrá u Kynšperka n. Ohří).
MÁK (RF 62 - 79)
Lokálně docházelo k poléhání porostů v okrese Opava (Opavsko).
Střední výskyty plísně máku (Peronospora arborescens) byly pozorovány v okresech Bruntál a Vsetín. Až silné výskyty byly sledovány v okrese Přerov.
Lokálně až silné výskyty helmintosporiózy máku (Pleospora calvescens) byly sledovány v okresech Opava a Přerov. Silný výskyt byl zjištěn v okrese Liberec (Havlovice).
Až střední výskyty černí (Alternaria spp.) byly zjištěny v okrese Olomouc (Náměšť na Hané, Nedvězí, Senice n. H., Vel. Bystřice, Vojnice, Žerotín).
Výskyt larev bejlomorky makové (Dasyneura papaveris) byl zjištěn v okrese Přerov u neošetřených porostů.
SLUNEČNICE (RF 61-65)
Na jižní Moravě byly zjištěny až střední výskyty sklerotiniové hniloby (Sclerotinia sclerotiorum) a lokálně střední výskyty šedé hniloby slunečnice (Botryotinia fuckeliana).
OKOPANINY
CUKROVKA (RF 37 - 46)
V okrese Kladno bylo zaznamenáno poškození čepelí a řapíků listů krupobitím (některé listy hnědly a odumíraly).
První výskyty skvrnatičky řepné (Cercospora beticola), fomové listové skvrnitosti (Pleospora betae, syn. Phoma betae) a přeslenatky (Verticillium albo-atrum) byly pozorovány v okrese Kladno.
K pozdnímu zaplevelování docházelo postupně v okresech Olomouc a Přerov.
BRAMBORY (RF 61 - 89)
Střední až silný výskyt aktinomycétové obecné strupovitosti bramboru (Streptomyces scabies) byl zjištěn na hlízách sadbových brambor v okrese Ústí nad Orlicí (Klášterec nad Orlicí).
Ojediněle střední výskyty hnědé skvrnitosti listů bramboru (Alternaria solani) byly zaznamenány v okrese Jeseník (Javorník) a lokálně střední výskyty v okrese Příbram. Střední výskyty byly zjištěny v okresech Jindřichův Hradec (Studnice u Lodhéřova), Semily (u malopěstitelů - Jilemnice, Hrabačov, Roztoky, Víchová n. J.) a Tábor (Vodice).
Lokálně až střední výskyty plísně bramboru (Phytophthora infestans) byly zaznamenány v okresech Přerov, Šumperk a Vsetín; lokálně střední až silné výskyty byly zjištěny v okrese Olomouc. Středně až silně byly napadeny porosty v okrese Náchod (Červený Kostelec). Silný výskyt na nati byl pozorován v okresech Jindřichův Hradec (Třeboň), Liberec (Pěnčín), Louny (zejména na zahrádkách), Písek (Kestřany, Lučkovice, Milevsko), Rychnov nad Kněžnou (u malopěstitelů), Trutnov (Úpice). Výskyt plísně bramborové na hlízách byl zjištěn v okrese Pelhřimov (Litohošť, Utěchovice). Intenzita napadení byla závislá na chemickém ošetření.
Lokálně střední výskyty mšic (Aphidoidea) byly zjištěny v okresech Jeseník a Přerov.
Lokálně střední až silné výskyty všech vývojových stadií mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byly zaznamenány v okresech Jindřichův Hradec (Velký Ratmírov) a Příbram (u drobných pěstitelů, kteří neošetřují). Lokálně střední výskyty byly pozorovány na jižní Moravě. Na severní Moravě a ve Slezsku byly pozorovány v různé intenzitě výskyty všech vývojových stadií. Silné výskyty letní generace brouků byly zjištěny v okrese Olomouc. V okrese Plzeň-sever (Kralovicko a Manětínsko) způsobil výskyt larev L1 - L4 na některých trsech až holožír.
Ohniskově až silné poškození porostů plzákem španělským (Arion lusitanicus) bylo zaznamenáno v okrese Přerov. V okrese Rakovník byly pozorovány střední a silné výskyty plžů (Gastropoda).
CHMEL
Poškození chmelnice vlivem silné bouře bylo zaznamenáno v okrese Olomouc (Senice n. H.).
Lokálně střední výskyty plísně chmele (Peronoplasmopara humuli) byly pozorovány na listech a ojediněle i na bočních výhonech v okresech Olomouc a Přerov.
JETEL LUČNÍ
Střední až silný výskyt larev nosatčíka jetelového (Apion trifolii) v množitelských porostech byl zjištěn v okrese Ústí nad Orlicí (Žamberk).
ZELENINA
V okrese Semily byl laboratorně potvrzen výskyt černé hniloby rajčete (Didymella lycopersici) na rajčatech.
Výskyty antraknózy dýňovitých (Colletotrichum lagenarium) byly zjištěny na okurkách v okrese Hradec Králové (na zahrádkách).
Na jižní Moravě byly sledovány střední až silné výskyty padlí dýňovitých (Sphaerotheca fuliginea) na cuketách a tykvích.
První výskyty plísně rajčete (Phytophthora infestans) byly zaznamenány na rajčatech v okresech Hradec Králové (Předměřice) a Litoměřice (na neošetřovaných porostech). Lokálně střední výskyty byly pozorovány na jižní Moravě. Silný výskyt byl pozorován na zahrádkách v okrese Louny.
Lokálně silné výskyty mšic (Aphidoidea) přetrvávaly na paprikách v okrese Přerov.
Střední výskyty housenek a kukel zápředníčka polního (Plutella xylostella) byly zjištěny na zelí v okrese Frýdek-Místek (Nošovice).
Na jižní Moravě bylo pozorováno lokálně střední napadení cibule plísní česnekovitých (Peronospora destructor).
V okrese Rakovník byly pozorovány střední a silné výskyty plžů (Gastropoda) v porostech zeleniny.
OVOCNÉ a SKOŘÁPKATÉ DŘEVINY, DROBNÉ OVOCE
JABLOŇ
V okrese Trutnov se objevily projevy slunečního úpalu na plodech.
Lokálně střední výskyty strupovitosti jabloně (Venturia inaequalis) na listech i plodech byly zjištěny na jižní Moravě, v okresech Kladno, Olomouc (Náměšť n. H., Senice n. H., Svatý Kopeček) a Přerov. Střední až silné výskyty se objevily v neošetřovaných zahrádkách a extenzivních sadech v okrese Semily (Radvanovice, Sedmihorky, Sekerkovy Loučky). Silné výskyty na listech byly zjištěny v okrese Bruntál a na listech i plodech v okresech Děčín (Březiny), Teplice, Ústí nad Labem. Příznaky napadení zejména starých stromů byly pozorovány v okrese Beroun (Chyňava, Králův Dvůr, Vráž).
Lokálně střední výskyty padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) byly zaznamenány na jižní Moravě. Ve většině okresů severní Moravy a Slezska byly sledovány střední až silné výskyty.
V okrese Kladno se zvyšuje napadení plodů poškozených kroupami moniliniovou hnilobou jádrovin (Monilinia fructigena).
Silné výskyty svilušky ovocné (Panonychus ulmi) byly zjištěny v okrese Karviná.
Střední výskyt mšic (Aphidoidea) byl pozorován v okrese Trutnov.
Lokálně až střední napadení plodů štítenkou zhoubnou (Quadraspidiotus perniciosus) bylo pozorováno na jižní Moravě.
Ohniskový střední až silný výskyt hálčivce jabloňového (Aculus schlechtendali) v sadech byl sledován v okrese Plzeň-jih (Těnovice).
Ohniskový silný výskyt vlnatky krvavé (Eriosoma lanigerum) byl zjištěn u soukromých pěstitelů v okrese Olomouc (Olomouc).
Středně silné poškození plodů larvami obaleče jablečného (Cydia pomonella) bylo pozorováno v okrese Náchod (Červený Kostelec - neošetřované výsadby). V různé intenzitě jsou zaznamenávány nálety imag do feromonových lapáků na severní Moravě a ve Slezsku.
Středně silné poškození plodů larvami pilatky jablečné (Homplocampa testudinea) bylo zaznamenáno v okrese Náchod (Náchod).
HRUŠEŇ
Ojediněle střední až silné výskyty rzivosti hrušně (Gymnosporangium sabinae) byly zaznamenány v okresech Jeseník a Vsetín. Silné výskyty byly zjištěny na neošetřovaných výsadbách v celém okrese Chrudim.
V různé intenzitě byly zaznamenávány výskyty strupovitosti hrušní (Venturia pirina) na severní Moravě a ve Slezsku.
Lokálně silné výskyty mery skvrnité (Cacopsylla pyri) byly zaznamenány v okrese Přerov. Silný výskyt mer (Psyllidae) byl pozorován v okrese Jičín (Kdanice u Sobotky).
Ohniskový výskyt drvopleně hrušňového (Zeuzera pyrina) byl sledován v okrese Olomouc u drobného pěstitele.
Silný výskyt invazního slunéčka Harmonia axyridis byl zjištěn v okrese Jičín (Kdanice u Sobotky, Lužany).
SLIVOŇ
Lokálně střední výskyt dírkovitosti listů peckovin (Clasterosporium carpophilum) byl zaznamenán v okrese Opava.
Lokálně střední výskyty svilušky ovocné (Panonychus ulmi) přetrvávaly v okrese Přerov.
V různé intenzitě byly zaznamenávány nálety imag obaleče švestkového (Cydia funebrana) do feromonových lapáků na severní Moravě a ve Slezsku.
MERUŇKA
Lokálně střední až silné výskyty moniliniové hniloby meruněk (Monilinia spp.) byly pozorovány hlavně u drobných pěstitelů v okresech Olomouc a Přerov. V okrese Vyškov (Němčany, Velešovice) byly laboratorně potvrzeny výskyty patogena Monilinia fructicola.
OŘEŠÁK
V okrese Beroun (Chyňava, Králův Dvůr, Vráž) byly pozorovány příznaky napadení zejména starých stromů bakteriální spálou ořešáku (Xanthomonas arboricola pv. juglandis), antraknózou ořešáku (Gnomonia leptostyla) a vlnovníkem ořešákovým (Aceria erinea). Střední výskyt antraknózy ořešáku byl zjištěn v okrese Liberec (Pěnčín).
RYBÍZ
Silné výskyty sloupečkové rzivosti rybízu /rzi vejmutovkové/ (Cronartium ribicola) byly zjištěny u drobných pěstitelů v celém okrese Chrudim.
RÉVA VINNÁ
V okrese Hradec Králové (Předměřice ) byly dne 24.7. odchyceni 4 dospělci obaleče mramorovaného (Lobesia botrana) do lapáku.
OSTATNÍ
Vzrostlé duby i mladé stromky v lesních školkách byly silně napadeny padlím (Microsphaera alphitoides) v okrese Semily.
V okrese Jičín byl sledován střední až silný výskyt rzivosti růže (Phragmidium mucronatum) na růžích.
Silné poškození listů larvami klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella) bylo sledováno na jírovcích v celém okrese Semily (vyjma nejvyšších oblastí). V okrese Havlíčkův Brod byly zjištěny až silné výskyty všeobecně v místech, kde nedocházelo k pravidelnému odklízení spadaného listí z jírovců. V okrese Strakonice (Útěšov) bylo pozorováno silné napadení kaštanovníků. Na celém území okresu Písek bylo sledováno na stromořadích javorů a jírovců podél silnic střední až silné poškození listů larvami.
Silný výskyt třásněnky obecné (Thrips physapus) byl zjištěn v okrese Hradec Králové (Svobodné Dvory) na živých plotech z ptačího zobu.
Škody způsobené žírem larev ploskohřbetky sazenicové (Acantholyda hieroglyphica) byly pozorovány na letorostech borovice v okrese Hradec Králové (Hradec Králové - zahrady).
V okrese Plzeň-sever (Křimice, Plzeň) byly na městských výsadbách pěnišníku pozorovány silné výskyty ploštice Stephanitis rhododendri.
Silný výskyt svilušky chmelové (Tetranychus urticae) byl zaznamenán na přísavníku trojcípém v okrese Hradec Králové (Hradec Králové – zahrada).
V okrese Klatovy (Ujčín) bylo zjištěno šíření rostliny líčidlo americké (Phytolacca americana) ve volné zeleni.
3. Závěr
Téměř ve všech sledovaných plodinách došlo k dalšímu poškození porostů v důsledku intenzivních dešťů a krupobití. Nadále trval silný infekční tlak houbových chorob.
Byly zaznamenány první výskyty plísně rajčete (Phytophthora infestans) na rajčatech. Laboratorně byly potvrzeny výskyty patogena Monilinia fructicola.
První výskyty bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera) byly zjištěny v okresech Chrudim a Jindřichův Hradec. Zaznamenán byl silný výskyt invazního slunéčka Harmonia axyridis, ploštice Stephanitis rhododendri. Díky vlhkému počasí byly zjišťovány vyšší výskyty plžů (Gastropoda).
Ve volné zeleni bylo pozorováno šíření rostliny líčidlo americké (Phytolacca americana).
Vyšší teploty s občasnými dešťovými srážkami budou i nadále podporovat rozvoj a šíření houbových chorob. Příznivé podmínky pro výskyt živočišných škůdců trvají i pro nastávající období.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A