Ovce a kozy v unii podle Eurostatu

1.8.2008

Kromě zmíněných států se ovcím a kozám daří také v Itálii, Rumunsku, Irsku, Bulharsku a Portugalsku. Na rozdíl od trvale klesajícího trendu z předcházejících let se loni celková populace těchto přežvýkavců v Evropské unii ve srovnání se stavem v roce 2006 změnila jen nepatrně. Eurostat si všiml i toho, že loňské ceny skopového byly nižší než v roce 2006.
Ovcí i koz v unii ubývá
Od roku 2006 do roku 2007 poklesla produkce (v tunách) ovcí o 2,6 procenta a koz o 6,7 procenta.
Počet ovcí chovaných v hlavních produkčních zemích sedmadvacítky se loni ve srovnání s předchozím rokem mírně snížil, a to o 0,4 procenta. Pokles však nebyl rovnoměrný. Úbytek ovcí ve Francii (o 2,5 procenta) a ve Španělsku (o 1,1 procenta) téměř vyrovnal nárůst v Rumunsku (o 10,3 procenta), Velké Británii (o 1,2 procenta) a v Itálii (o 0,1 procenta). V Řecku k žádné výchylce ve stavu ovcí nedošlo.
Celkově poklesly i stavy koz. Snížení zaznamenalo Bulharsko (o 9,8 procenta), Portugalsko (o 6,2 procenta), Itálie (o 3,7 procenta), Španělsko (o 2,9 procenta) a Francie (o 0,3 procenta). Na druhou stranu narostl poměrně masivně počet těchto přežvýkavců v Rumunsku, a to o 18,9 procenta. V Řecku se počet koz stejně jako ovcí meziročně nezměnil.
Zatímco loni ve Francii zůstala stáda dojných koz více méně stejně početná jako v předcházejícím roce (úbytek o 0,1 procenta), produkce ovčího masa mírně poklesla (o 3,8 procenta). Produkce kozího mléka rostla, ale kozího masa vyrobila Francie o 1,4 procenta méně než v roce 2006. Jako hlavní důvod Eurostat uvádí zdražení krmiva pro výkrm mláďat.
Vliv má i modrý jazyk Počet poražených ovcí meziročně loni poklesl o čtyři procenta. Autoři zprávy Eurostatu očekávají, že tento trend bude mírně pokračovat i letos (předpovídají pokles o 1,1 procenta). Počet poražených koz loni velmi nepatrně narostl, a to o 0,1 procenta. Evropští statistici počítají s tím, že letos by se jich mělo porazit o 1,8 procenta více než loni. Upozorňují, že produkce ovcí i koz bude záležet na dostupnosti a použití vakcín proti katarální horečce ovcí známé jako bluetongue – modrý jazyk.
Klesá výroba skopového
Od roku 2005 je možné pozorovat mírný pokles produkce skopového masa (pod tímto pojmem se u nás zahrnuje maso ovcí i koz), který bude pravděpodobně pokračovat i letos a napřesrok. Kvůli dovozu však zůstane nabídka tohoto masa v unii více méně stálá.
Produkce skopového masa se loni v unii meziročně snížila o tři procenta. Přitom výroba ovčího masa poklesla o 2,6 procenta a kozího o 6,7 procenta. Poslední dva nováčci unie Bulharsko a Rumunsko dohromady vyprodukovali loni 7,5 procent skopového masa z celé EU-27. Naproti tomu evropská desítka, tedy nováčci z roku 2004, mezi nimiž je i Česká republika a Slovensko, dodala loni na trh unie jen 0,9 procenta tohoto masa. Poněkud lepší poměr je pro evropskou desítku ke dvojce v produkci masa koz. Loni dodalo Bulharsko s Rumunskem na trh unie 8,6 procenta a desítka nováčků z roku 2004 jen7,5 procenta.
Do unie dováží hlavně Nový Zéland Evropský trh zásobují skopovým masem importéři hlavně z Nového Zélandu. Maso této provenience představuje téměř 86 procent veškerého dovozu skopového. Za Nový Zélandem se v závěsu drží Austrálie se zhruba sedmi procenty. Daleko menší je podíl dovozců z Argentiny, Chile a Uruguaye, na které připadá po necelých dvou procentech.
Eurostat připomíná, že od počátku loňského roku vzrostl dovoz z Nového Zélandu o šest procent. Na druhou stranu se však snížil import z Argentiny. K tomuto poklesu přispěla kombinace nízké produkce a nárůstu domácí spotřeby.
Maso se dováží hlavně mražené (ze 71 procent) a chlazené čerstvé (23 procent). Kvóty EU pro dovoz loni využil téměř úplně Nový Zéland (z 99 procent), Uruguay (rovněž z 99 procent) a Austrálie (97 procent). Nevyčerpalo je Chile (dovezlo jen 78 procent kvóty), Island (56 procent) a Argentina (24 procent). Z ostatních států se dovezlo jen 60 procent stanovené kvóty.
Ceny zvířat se drží nad úrovní roku 2000
Ceny ovcí a koz dosáhly v unii podle Eurostatu maxima v posledním kvartálu roku 2005. Od té doby mírně poklesly. Průběh však nebyl ve všech produkčních zemích stejný. Velké cenové výkyvy zaznamenalo zejména Španělsko.
Z grafu zveřejněného Eurostatem vyplývá, že posledním loňském kvartále byly ceny ovcí a koz ve většině hlavních produkčních zemí unie mezi 120 až 130 procenty své hodnoty z roku 2000 (tuto hodnotu bere Eurostat jako základ, tedy 100 procent) a vykazovaly více méně vzestupný trend. Výjimkou byla Velká Británie. Tam ceny zamířily již ve druhém loňském kvartále dolů a koncem roku se dostaly poměrně hluboko pod úroveň roku 2000, tedy pod sto procent, a jejich trend naznačoval další sestup. Specifický průběh zaznamenaly ceny ovcí a koz v Rumunsku. Z hodnoty kolem 125 procent ceny roku 2000, na které byly v prvním kvartále roku 2006, zamířily prudce vzhůru až na zhruba 270 procent dosažených hned v následujícím čtvrtroce. Pak strmě spadly asi na 170 procent ve třetím kvartálu, aby se po vstupu do unie v prvních třech měsících loňského roku dostaly téměř k 250 procentům. Další minimum zaznamenaly opět ve třetím loňském čtvrtletí, a to zhruba 160 procent. V prvním kvartálu letošního roku se opět dostaly k 270 procentům úrovně z roku 2000.

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A