Zrušení programu Školní mléko znamená i zrušení dotací z EU

31.7.2008

Obě organizace vyjádřily svůj nesouhlas se zrušením programu. Programy na podporu konzumace mléka mají prokazatelné pozitivní účinky na zdravý růst a vývoj dětí a pomáhají upevňovat jejich správné stravovací návyky. Program podpory konzumace mléka u dětí ve školách je financován také Evropskou unií a částky z Unie se stále zvyšují. V případě jeho zrušení hrozí České republice, že přijde o dotaci Evropské unie ve výši cca 20 mil. Kč.

Programy tohoto druhu jsou běžné v naprosté většině zemí Evropské unie, např. zcela zdarma dostávají děti mléko ve Finsku a Rumunsku. V sousedních státech je z národních zdrojů významně mléko do škol podporováno v Německu a Rakousku, na Slovensku se program rozšiřuje, v Maďarsku a Polsku je nově zaváděn.

„Programu na podporu Školního mléka se v současné době účastní 2600 českých škol, což představuje více než dvě třetiny našich základních škol. Pakliže se stát zřekne podpory konzumace mléka u dětí, existuje reálné nebezpečí, že se Česká republika připraví o dotaci Evropské unie. Pro informaci, celkem bylo v ČR v loňském roce do konzumace mléka investováno 57,4 mil. Kč, přičemž dotace z Evropské unie činila téměř jednu třetinu“, říká Michal Němec, ředitel Českomoravského svazu mlékárenského.

V porovnání s jinými dotačními programy vlády je rozpočtový dopad programu Školní mléko zanedbatelný. V roce 2007 vydal státní rozpočet na Školní mléko 42,5 mil. Kč.

Odborníci se naopak domnívají, že program by se měl ještě rozšířit. Zdravotníci upozorňují, že životní styl dětí a stravovací návyky jsou špatné, děti mají málo pohybu a jsou obézní. Program školního mléka by měl být viděn v celkovém kontextu výchovy dětí ke zdravému způsobu života.

V praxi by zrušení dotace znamenalo výrazné zvýšení cen mléka dostupného dětem ve školních zařízeních. Například, polotučné mléko Lipánek (250 ml) je dnes dětem dodáváno za cenu 4.- Kč, pokryje přitom téměř polovinu nezbytné denní dávky vápníku pro dítě. Při zrušení státní podpory se cena zvýší na 7.- až 8.- Kč, což představuje prakticky dvojnásobek stávající ceny. „Je jasné, že cena mléka bude mít výrazný vliv na jeho konzumaci u dětí. Předpokládáme, že se příjem mléka ve školách se sníží odhadem až na třetinu,“ říká Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory.

Pozitivní dopad programů na podporu konzumace mléka u dětí potvrzují odborníci v řadě zemí. „U dětí ve školním věku je nutné zajistit dostatečný příjem klíčových živin. Mléko je významným zdrojem bílkovin a vápníku, který je zásadní zvláště pro zdravý vývoj kostí a zubů. Vápník vstřebáváme nejlépe právě z mléka a mléčných výrobků, které jsou pro člověka prakticky jeho nejdůležitějším zdrojem. Nedostatek vápníku způsobuje u dětí poruchy růstu a vývoje kostí.“ říká MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., tajemník Českého národního fóra proti osteoporóze.

Odborníci zároveň upozorňují na nižší spotřebu mléka v  České republice, než je běžné například ve  státech Evropské unie a než odpovídá výživovým doporučením. V  České republice se v  průměru ročně zkonzumuje kolem 52 litrů na osobu, zatímco běžný průměr v  Evropě je kolem 75 litrů. Podle průzkumů společnosti Tetra Pak také více než třetina Čechů mléko nepije vůbec.

Stanovisko Českomoravského svazu mlékárenského a Potravinářské komory potvrzují také zástupci největších českých mlékárenských společností – Madeta, a.s. a Mlékárna Kunín, a.s.. Ing. Milan Teplý, generální ředitel mlékárny Madeta, doplňuje: „V programu Školního mléka je Madeta zapojena od začátku, v  současné době dodáváme výrobky do více jak 1150 škol a pro zlepšení podmínek distribuce jsme začali v minulém školním roce instalovat do škol lednice.“. K  jeho názoru se také přidává Ing. Zbyněk Gebauer, generální ředitel Mlékárny Kunín: „Do programu jsme investovali, včetně vyřešení distribuce, řádově desítky miliónů korun a je pro nás nepředstavitelné, že by program skončil.“

Základní informace o programu Školní mléko v  České republice:

Dotovaný program Školní mléko byl zahájen v  září 1999, avšak díky o.p.s. Laktea, která již dříve prosazovala zdravou výživu dětí, mohli žáci ochutnat Školní mléko v  současné formě balení již v  roce 1996.

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie se rozšířily dotace Školního mléka – část prostředků jde z rozpočtu Ministerstva zemědělství ČR (dvě třetiny), další část pak z prostředků EU. Vzhledem k tomu, že projekt Školní mléko byl jedním z mála programů, který u nás fungoval podle pravidel EU, byl tak okamžitě připraven využívat unijní dotace. To pak umožnilo rozšířit nárok dětí na dotované mléko a mléčné výrobky ze dvou dnů v týdnu na pět.

Návrh ministra Gandaloviče, který předložil do připomínkového řízení před projednáním ve vládě, navrhuje zrušení programu Školní mléko již od začátku dalšího školního roku. Zrušení podpory konzumace mléka u dětí představuje pravděpodobně také zrušení dotace ze strany EU.

V minulém školním roce bylo do zhruba 2600 škol v České republice dodáno asi 14,7 mil. ks mléka a 3,7 mil. ks jogurtů, smetanových krémů a jogurtového mléka. Vedle posílení zdraví dětí vede program Školní mléko i k dalšímu nezanedbatelnému efektu – výchově ke správným stravovacím návykům.

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A