Obilí vlhkem ztrácí kvalitu
30.7.2008
Místy až třetina polehlého obilí a řepky, podstatně menší výnosy než zemědělci očekávali, zhoršená kvalita plodin, ztráty v řadech milionů korun, ve výsledku možná dražší obilí a tím také pečivo. Na druhé straně, pokud se nestane nic neočekávaného, dostatek brambor, které by letos měly být levnější než minulý rok. To je bilance letošního rozmarného počasí.
„Jaro se vydařilo a letošní rok pro zemědělce zpočátku vypadal velmi nadějně. Nešťastně ale začalo vydatně pršet právě v době žní a prší prakticky po celé poslední dva týdny. Když už se vyčasí, je to jen nakrátko. Než pole stihnou vyschnout, aby na ně mohla vjet technika, zase znovu začne pršet. Mnoho škody navíc napáchalo i krupobití, které se nad okresem přehnalo,“ shrnul situaci soukromý zemědělec Jaromír Kublák z Fryčovic.
„Mnoho obilí polehlo. Na různých lánech je to různé, ale někde jej může být až třicet procent. Nejvíce však na počasí doplatila řepka,“ konstatoval zemědělec. Agronomové teď musejí počkat, až pole trochu obeschnou. Nejprve pak musejí sklidit zbytek řepky a ozimů a pak teprve přijde na řadu ostatní jarní obilí. „Hodně záleží na tom, jaké bude počasí dále. Potřebovali bychom, aby aspoň jeden nebo dva týdny nepršelo,“ pověděl Jaromír Kublák. „Pokud se vliv špatného počasí projeví plošně v celé republice nebo v Evropě, mohlo by se to promítnout i v ceně obilí. Naproti tomu se zatím daří bramborám, ty by letos mohly být dokonce i levnější než vloni,“ míní zemědělec.
Lépe na tom nejsou ani zemědělci v Palkovicích. „Naší rozhodující tržní plodinou je řepka a právě její úrodu déšť poškodil nejvíce. Počítáme, že jí letos bude minimálně o dvacet procent méně, než jsme předpokládali. Znamená to řadově o dva až tři miliony korun menší výnosy. Deštivé počasí a kroupy se navíc podepsaly i na jakosti obilí. Nejenže jej hodně polehlo, ale také ztrácí kvalitu. Sladovnický ječmen, který jsme mohli prodat za dobrou cenu, je zahnědlý, potravinářské obilí se mění na krmné. Nikde v republice není situace ideální, ale tady na severní Moravě je to asi nejhorší,“ pověděl ředitel společnosti Beskyd Agro Palkovice František Žídek. „Rozhodně ale nenaříkáme, je jen obrovská smůla, že začalo pršet zrovna v době žní,“ dodal. „Na některé pole vjet můžeme, ale mnoho jich je podmočených a s technika tam má problémy. Potřebovali bychom, aby bylo aspoň dva nebo tři týdny hezky,“ konstatoval vedoucí agromechanizace společnosti Beskyd Agro Vladimír Koza.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A