Poptávka po kozích produktech roste, chovatelé rozšiřují stáda

28.7.2008

Zatímco v roce 2001 bylo v Česku evidováno 14.306 koz a kozlů, tak letos na jaře jich bylo již 16.627. S rostoucím počtem chovaných koz se zároveň zvyšuje produkce kozího mléka a sýrů. Vyplývá to z letošní oborové zprávy ministerstva zemědělství.

 "Chov koz je zaměřen především na produkci mléka s následným zpracováním na výrobky ve specializovaných farmách," stojí ve zprávě MZe. V roce 2001 bylo dojeno 1559 koz chovaných ve stádech a loni už 2389. Letos by farmáři měli dojit 2500 koz. Díky tomu roste produkce kozího mléka, která se zvýšila z 850.000 litrů v roce 2001 na loňských 1,2 milionu litrů. Výroba kozích sýrů vzrostla z 85 tun v roce 2001 na 120 tun v loňském roce. Letos odborníci předpokládají nárůst produkce kozího mléka na 1,25 milionu litrů a kozích sýrů na 125 tun.
"Výroba kozích sýrů je soustředěna do faremních chovů koz, kde se zároveň mléko zpracovává. V ČR není speciální mlékárna nebo sýrárna, která by vykupovala a zpracovávala ovčí nebo kozí mléko," uvedlo ve své zprávě MZe.
Chov v uplynulých letech kvůli rostoucí poptávce po výrobcích z kozího mléka rozšiřovala například Kozí farma Dvůr Ratibořice u Jaroměřic nad Rokytnou. Rodinný podnik, který před 14 lety začínal se dvěma zvířaty, se nyní stará o 225 koz a má vlastní mlékárnu. Nejvíce výrobků dodává do pražských obchodů se zdravou výživou, loni je kozí farma začala vyvážet i na Slovensko.
"Zájem zákazníků roste, trh se ale pomalu zaplňuje," uvedl farmář Matěj Pastrňák. Farma, která je zapojena do systému ekologického zemědělství, denně zpracuje několik stovek litrů kozího mléka. Vyrábí z něj asi šest druhů výrobků - mléka, kefíry, sýry, sladké krémy i jogurty, a to v několika příchutích. Loňskou novinkou je syrovátkový nápoj.
Podle MZe se v Česku v poslední době začínají rozšiřovat i masná plemena koz, která se dosud chovala pouze okrajově. Češi totiž přicházejí na chuť kůzlečímu masu, které jde nejvíce na odbyt před Velikonocemi. Kůzlečí maso, které je ve srovnání s vepřovým i třikrát dražší, se o Velikonocích objevuje hlavně na pultech supermarketů ve velkých městech.
Podniků, které se starají o více než sto koz, je v Česku asi 12. Kozí farmy začaly vznikat na počátku 90. let minulého století, předtím se kozy na venkově chovaly jen v malém. Později ale asi polovina farem zanikla, protože na jejich výrobky ještě nebyl připraven trh, chyběly i vhodné zpracovatelské technologie. Oboru se díky rostoucí poptávce po biopotravinách a dotacím daří hlavně v posledních sedmi letech.
Chovat kozy je podle odborníků úplně jiná práce než třeba chov skotu nebo ovcí. "Kozy jsou neuvěřitelně chytrá zvířata s inteligencí vlčáka. Nemůžete při starosti o ně polevit v pozornosti," tvrdí soukromý zemědělec Vladimír Sládeček v Zásadě u Rašovic na Chomutovsku.
I když početní stavy koz v tuzemských chovech rostou, tak v řadě zemí EU jsou kozy mnohem rozšířenější. V chovu koz figurují na předních místech Řecko se 4,9 milionu kusů, Španělsko s 2,8 milionu a Francie s 1,3 milionu kusů.
Kozí mléko a sýry mají podle odborníků příznivý vliv na léčbu řady nemocí. Jsou vhodné zejména k podpoře léčby kožních a střevních alergií, mohou posloužit jako plnohodnotná náhrada pro osoby trpící nesnášenlivostí vůči bílkovině kravského mléka. Mezi zákazníky kozích farem proto převažují především vyznavači zdravé výživy nebo nemocní lidé.

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A