Pět let je ČR součástí RASFF
28.7.2008
Členské státy se prostřednictvím RASFFu varují před nebezpečnými potravinami a krmivy, případně před potravinami nevhodnými k lidské spotřebě formou tzv. oznámení. Každý případ je předán příslušnému dozorovému orgánu dotčeného státu, který je povinen jej prošetřit. Zejména musí zjistit, zda a kam byla potravina dále distribuována. Výsledky kontroly se pak zpracovávají do tzv. dodatečných oznámení, která se opět vkládají do systému. Například v mediálně známém případu guarové gumy z Indie kontaminované dioxiny existuje jedno originální oznámení, na které navazuje 135 dodatečných. V roce 2007 EU řešila téměř tři tisíce případů, celkově však systémem prošlo více než sedm tisíc oznámení.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce je jedním z členů sítě v ČR a zároveň je také Národním kontaktním místem, jež zajišťuje výměnu oznámení mezi ČR a Evropskou komisí. Pracovnice Národního kontaktního místa v nepřetržitých pohotovostních službách evidují veškerá varování týkající se ČR. V loňském roce přijalo Národní kontaktní místo 76 originálních oznámení a 74 jich odeslalo. Na odeslaných oznámeních se přitom nejvíce podílela Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která oznamovala 53 případů ve své kompetenci a na dalších 5 případech spolupracovala s jiným dozorovým orgánem, např. se Státní veterinární správou nebo Generálním ředitelstvím cel.
Nejvíce se odeslaná oznámení týkala zpracovaného ovoce a zeleniny; bylo zaznamenáno více případu sušených meruněk a datlí se škůdci, nebo dva případy kandovaných hrušek z Číny s vysokým obsahem oxidu siřičitého. ČR také několikrát informovala o suchých skořápkových plodech (mandle, pistácie) s nadlimitním obsahem aflatoxinů. Ze stejného důvodu byla také na hranicích odmítnuta dodávka arašíd z Vietnamu a mandlí z USA. Čtyři oznámení varovala před doplňky stravy na podporu sexuální činnosti, které obsahovaly analogy léčivých látek, jež nejsou povoleny pro potraviny. Oznámení Státní veterinární správy se v mnoha případech týkala rybích výrobků, v nichž se vyskytovala bakterie Listeria monocytogenes nebo které obsahovaly vyšší množství polyfosfátů. Orgány ochrany veřejného zdraví pak mimo jiné oznamovaly případy obalových materiálů, z nichž se do potravin uvolňovaly nebezpečné chemické látky.
Česká republika je platným členem sítě RASFF od vstupu do EU v květnu roku 2004. V prvním roce fungování systému odeslala 44 oznámení, poslední dva roky se však počet přehoupl přes hranici 70 oznámení. „Je to dobrá zpráva pro naše spotřebitele; souhrnná čísla dokazují, že jsou díky systému rychlého varování velmi dobře chráněni,“ komentoval údaje ústřední ředitel SZPI Ing. Jakub Šebesta. „Velmi si také cením pozitivního hodnocení práce potravinářské inspekce, které v posledních dnech zaznělo z Evropské komise. Taková pochvala je nejlepším argumentem proti všem, kteří v minulosti fungování systému v ČR zpochybňovali.“
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A