EU chrání značku České pivo
25.7.2008
Podle výkonného ředitele svazu Jana Veselého některé pivovary již mají tuto značku na etiketě delší dobu. Zatím to ovšem bylo nezávazné. Základními požadavky pro užívání chráněného označení jsou nyní místo výroby ve vymezené zeměpisné oblasti, místo původu a složení základních surovin, použitá technologie typická pro výrobu českého piva a kvalitativní ukazatele hotového piva, jako jsou extrakt v původní mladině, obsah alkoholu, barva, hořkost, pH, míra prokvašení.
Pivovary, které budou na etiketách označení České pivo uvádět, bude ale nyní kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Inspektoři se jim mohou dívat třeba do varných listů, kde jsou zapsány všechny suroviny, technologické postupy a parametry piva.
Ne všechny pivovary ochranné značení využijí. Některí se k němu staví zdrženlivě, některé by naopak stály o označení "Moravské pivo". Lídr českého trhu Plzeňský Prazdroj oznámil, že chce využít chráněné zeměpisné označení České pivo zatím jen pro svůj Gambrinus, což je nejprodávanější české pivo.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A