O potřebě správně větrat ve stájích

25.7.2008

Jak Duben uvádí, se stoupající teplotou v ustájovacích prostorách roste riziko přehřátí. To platí zejména v chovech drůbeže, hlavně na podestýlce. Každé léto, především tehdy, když přestane jít elektrický proud a  fungovat větráky či klimatizace, dochází k úhynům drůbeže následkem přehřátí a udušení. To je dostatečně známo, proto si chovatelé pořizují náhradní zdroje energie.
"Avšak i v chladných a vlhkých dnech je třeba věnovat náležitou pozornost větrání. V uzavřených prostorách, zejména když stoupá vlhkost, stoupá riziko všemožných plísní. To znamená, že se může plísněmi znehodnotit například krmení zvířat, zejména píce," varuje Duben s tím, že může vzniknout i příznivé prostředí pro různá plísňová onemocnění, i když nemusí jít hned o nebezpečný opar lysavý, lidově zvaný „herpes“.

Původcem vlhkosti v nevětraných stájích není podle něj jen vlhký vzduch, ale především výpary z dechu chovaných zvířat. Na druhou stranu je dobré při větrání dát pozor na průvan, ten může taktéž škodit, důsledkem jsou nachlazení, popřípadě záněty oční spojivky. "Takže když větrat, tak vždy na základě vyhodnocení aktuálních klimatických podmínek," uzavřel mluvčí.

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A