Zemědělci musí sklizeň z polí skoro krást
24.7.2008
„Obilí z pole doslova krademe před deštěm. Když vyjedeme, tak začne pršet a musíme se vrátit,“ popsal neustávající přetahovanou s letošním proměnlivým počasím Jiří Severa, předseda ZD Hosín.
„Současné přeháňky nás brzdí, je v tom problém. Z řepky máme sklizené asi dvě třetiny,“ doplnil Severa. Podnik pěstuje řepku na 150 hektarech.
Výnosy se různí podle polohy polností. „Je to různé, porosty jsou zaschlé, něco polehlo,“ komentoval situaci předseda hosínského družstva. Doplnil, že lepší výnosy budou na polích, kde spadlo v období růstu více srážek. V průměru očekávají v Hosíně výnosy kolem tří tun z hektaru.
Ztráty způsobuje proměnlivé počasí nejen tím, že zdržuje samotnou sklizeň, ale velká část porostů také polehla při velkých přeháňkách a větrech v posledních týdnech. Technika se pak musí vyrovnat s obtížnějšími podmínkami.
Navíc nutí obavy o počasí zemědělce ke spěchu, a tak například do řepek vjely stroje v minulých dnech skoro v kteroukoliv denní dobu, jen když měly plodiny odpovídající vlhkost.
Choroby
Řepky se také potýkají s chorobami, kterým letošní počasí nahrálo. „Porosty nám napadla hlízenka. V tomto roce se značně projevila,“ posteskl si za AGRO DRUŽSTVO Dolní Bukovsko předseda Jan Kubeš.
Porosty sice Dolnobukovští ošetřili fungicidy, ale na zničení hlízenky to zcela nestačilo. Na kondici rostlin se projevilo i sucho, které spolu s napadením chorobami způsobilo, že rostliny neměly možnost čerpat živiny v období, kdy se nejvíc rozhodovalo o výnosu. Řepku, osetou na 335 hektarech, mají v agro družstvu nyní sklizenou asi ze 40 % ploch.
Úrodu zatím mohou hodnotit u ozimých ječmenů, které už jsou pod střechou. „Kvůli suchu byl ječmen slabší než v minulém roce,“ konstatoval Kubeš.
Ne všude však už sklizeň řepky začala. Například v Zemědělském družstvu Skalka se sídlem v Lipí čekají zatím porosty na polích. „Nemáme tak rané odrůdy,“ vysvětlil agronom Miroslav Hodonský. Řepku letos mají na 90 hektarech, loni to bylo na 110 hektarech. „Vždy je to tak kolem sta hektarů,“ řekl Hodonský.
Ozimé ječmeny sklidili ve Skalce už z 90%, zbývá jen dvanáct hektarů. Výnos je podle agronoma přibližně 3,45 tuny z hektaru. Pokud netlačí agrotechnický termín, tak v případě deště podle Hodonského kombajny vyčkávají.
Suché z pole
„Snažíme se počkat, abysme nemuseli dosoušet u nás. Chceme sklízet plodiny z pole suché. Co neuschne na poli, to se v sile nedohoní,“ doplnil agronom ZD Skalka.
Odhadovaná sklizeň základních obilovin byla původně vyšší oproti minulému roku o necelých osm procent. Podle některých odborníků ji sice mohou negativně ovlivnit přetrvávající srážky, ale ministerstvo zemědělství předpovídá, že domácí spotřeba potravin bude sklizní zcela pokryta.
Celkové výnosy obilovin byly před tím, než kombajny vjely do polí, odhadovány statistiky na 6 879 000 tun a průměrná domácí spotřeba potravin činila 5 500 až 6 000 000 tun obilovin. „Otázkou však stále zůstává kvalita jednotlivých druhů obilovin,“ uvedl k současné sklizni a obtížím s počasím ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Ministerstvo zemědělství očekává, že vývoz obilí přesáhne letos 1 500 000 tun.
Sklizeň řepky odhadoval pro letošek Český statistický úřad na nejvyšší v historii při průměrném výnosu 3,11 tuny z hektaru.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A