EU chce zrušit ochranu potravin, jako je žatecký chmel

22.7.2008

Brusel totiž vážně uvažuje o tom, že veškeré ochrany potravinářských výrobků, tedy ochranné označení původu (PDO), chráněné zeměpisné označení (PGI) i ochranu tradičních zaručených specialit (TSG) zruší.

Zatím jako návrh to podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřové stojí v takzvané "Zelené knize", kterou by měla Evropská komise oficiálně zveřejnit v polovině letošního října.

Konec unikátů

To by v praxi znamenalo, že by stávající tuzemští držitelé ochranných názvů typu hořické trubičky, pohořelický kapr či žatecký chmel přišli o právo vyrábět příslušné potraviny pouze ve svých firmách. Účinkem by se minula i zcela aktuální nadnárodní spolupráce mezi Českem a Slovenskem ohledně společné registrace špekáčků.

Podle Komise totiž ochranné názvy potravin neplní očekávaný účel.

"Prý to nepřineslo prakticky žádný prospěch především tam, kde se to nejvíce očekávalo - tedy konkrétním regionům," interpretuje návrh Bruselu mluvčí potravinářů Večeřová.

Komise přitom podle ní navrhuje úplné zrušení ochranných názvů TSG, kam patří právě zmiňované špekáčky. Ochranné názvy typu PDO a PGI, kam pro změnu patří hořické trubičky či žatecký chmel a dalších deset výrobků z Česka, by měly být převedeny do obchodních známek.

Reforma by se tak podle Večeřové měla týkat všech zhruba tří tisíc potravinářských produktů, které v současné době v EU požívají některé ze tří typů ochran.

Ministerstvo rušení vyvrací

Na ministerstvu zemědělství ale zatím o rušení ochranných známek nikdo pořádně neví.

"O rušení zeměpisných označení Evropská komise v žádném případě neuvažuje. Objevily se pouze spekulace o možnosti zrušit do budoucna označení zaručená tradiční specialita (TSG). I to je ale maximálně ve stádiu velmi předběžných úvah a bylo by předčasné se k tomu zatím jakkoli vyjadřovat," uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Předčasné by to ale podle všeho nebylo, protože - alespoň podle Večeřové - je v Zelené knize něco úplně jiného.

I mluvčí potravinářů sice přiznává, že vše je teprve ve stadiu návrhu, jenže pokud se již takové návrhy dostanou do znění oficiálního dokumentu EU, něco z nich se podle dosavadních zkušeností vždy nakonec prosadí.

Oficiální postoj ministerstva by byl také žádoucí kvůli tomu, aby tuzemské firmy zbytečně neutrácely čas a peníze za něco, co časem nebude fungovat.

Komora chce ochranu EU zachovat

Samotná potravinářská komora je přitom podle svého prezidenta Miroslava Tomana jednoznačně pro zachování ochranných názvů.

Mimo jiné i proto, že zatímco naši výrobci mohli ochranu názvů používat až po vstupu do EU a poté, co jejich návrhy prošly složitým schvalovacím procesem, starší členové Unie mohli budovat image výrobků založenou na chráněných názvech po mnoho let.

I proto překročil teprve loni počet chráněných názvů v ČR první desítku, zatímco Francie nebo Itálie si chrání více než 150 potravinářských produktů a Španělsko a Portugalsko přes stovku druhů potravin.

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A