Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch
21.7.2008
1. Počasí
V prvním týdnu sledovaného období přetrvávalo horké slunečné počasí s maximem teplot až +
2. Výskyt škodlivých organismů a poruch
Na začátku července začala sklizeň ozimých ječmenů. Poškozené porosty ozimů, jařin, řepky, kukuřice, máku ad. zůstávají na mnoha místech polehlé a je předpoklad nerovnoměrného dozrávání a zahnívání. Lze tudíž očekávat komplikovanější sklizeň včetně větších ztrát a nižší kvalitu zrna.
OBILNINY
PŠENICE OZIMÁ (RF 75 - 87)
V západních Čechách a v okresech Bruntál, Olomouc a Opava byly zaznamenány symptomy běloklasosti.
Ojediněle střední výskyty stéblolamu pšenice (Oculimacula yallundae) byly zaznamenány v okrese Vsetín (Valašské Meziříčí-Hrachovec, Střelná).
Lokálně střední výskyt růžovění klasů pšenice (Fusarium spp.) byl zjištěn v okrese Břeclav (Morkůvky, Hostěrádky, Brumovice).
Ojediněle střední výskyty černě obilnin (Cladosporium spp., Alternaria spp.) v klasech byly sledovány v okresech Blansko, Vyškov, Znojmo; ojediněle silný výskyt byl pozorován v okresech Brno-venkov (Velatice), Hodonín (Kyjov, Vracov, Mikulčice).
Lokálně střední výskyt hnědé rzivosti pšenice (Puccinia persistens subsp. triticina, syn. P. triticina) byl zaznamenán v okrese Svitavy (Unerázka); silný výskyt byl zaznamenán v okrese Trutnov (Úpice).
Lokálně střední výskyty padlí pšenice (Blumeria graminis) byly pozorovány v klasech např. v okrese Jeseník (Javorník, Bernartice), na praporcových listech v okrese Přerov; silný výskyt ve spodních listových patrech byl zjištěn v okrese Jičín (Lužany).
Lokálně střední výskyty tečkované listové skvrnitosti pšenice /braničnatky pšeničné/ (Mycosphaerella graminicola) a tečkované plevové a listové skvrnitosti pšenice /braničnatky plevové/ (Phaeosphaeria nodorum) byly pozorovány např. v okresech Bruntál, Jeseník (Javorník, Velká Kraš), Olomouc (Bystročice), Cheb; lokálně až silný výskyt byl sledován v okresech Opava a Vsetín (Hovězí, Janová, Kelč).
Lokálně silné zaplevelení chundelkou metlicí (Apera spica-venti) bylo zaznamenáno v okresech Semily (Kundratice, Košťálov), Bruntál a Vsetín.
JEČMEN JARNÍ (RF 69 - 85)
Další výskyty růžovění klasů ječmene (Fusarium spp.) byly zjištěny v okresech na jižní Moravě.
Střední až silné výskyty síťovité a okrouhlé skvrnitosti ječmene (Pyrenophora teres) byly zaznamenány např. v okresech Jeseník, Opava a Vsetín (Valašské Meziříčí).
Lokálně střední výskyt spály ječmene (Rhynchosporium secalis) byl zjištěn např. v okrese Břeclav (Němčičky, Brumovice).
Střední až silný výskyt zelenušky žlutopásé (Chlorops pumilionis) byl pozorován v okrese Česká Lípa (Valteřice); silný výskyt byl zaznamenán v okrese Trutnov (Markoušovice).
KUKUŘICE (RF 34 - 55)
Byly hlášeny další výskyty obecné snětivosti kukuřice (Ustilago maydis) v okresech České Budějovice (Čejkovice), Louny (Mradice), Pardubice (Lhota pod Přeloučí) a Přerov.
První výskyty bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera) byly pozorovány ve feromonových lapácích v okresech Zlín (4.7. Tečovice), Brno-venkov (7.7. Podolí, 9.7. Měnín), Břeclav (30.6. Lanžhot), Hodonín (30.6. Mikulčice), Vyškov (8.7. Hodějice), Uherské Hradiště (3.7. Polešovice), Frýdek-Místek (3.7. Horní Tošanovice), Olomouc (9.7. Holice), Přerov (9.7. Rokytnice).
Střední výskyt dospělců zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis) byl sledován v okrese Louny.
LUSKOVINY
HRÁCH
První výskyt výrůstkové mozaiky hrachu (Pea enation mosaic virus - PEMV) byl zjištěn 27.6. v okrese Blansko.
SOJA
První výskyt plísně soji (Peronospora manshurica) na listech byl zjištěn 8.7. v okrese Uherské Hradiště (Uherský Brod).
BOB
První výskyt hnědé skvrnitosti bobu (Botrytis fabae) byl sledován v okrese Blansko.
OLEJNINY
ŘEPKA OZIMÁ (RF 81 - 87)
K zmlazování řepek a jejich nakvétání došlo následkem vichřice v okrese Kutná Hora.
Lokálně střední výskyt bílé hniloby brukvovitých /hlízenky obecné/ (Sclerotinia sclerotiorum) byl pozorován v okresech Jindřichův Hradec (Dunajovice), Tábor (Blanice, Hlavňov), Litoměřice (Roudnice nad Labem, Chvalín, Siřejovice), Děčín (Arnoltice, Býnovec, Huntířov), Chrudim; ojediněle střední výskyty byly zjištěny v okresech Bruntál (Krnov), Jeseník (Javorník), Olomouc (Velký Týnec, Nový Dvůr) a Přerov; střední až silný výskyt byl sledován v okresech Domažlice, Klatovy, Plzeň-sever, Rokycany, Louny (Lenešice, Libčeves), Havlíčkův Brod (Kožlí), Prostějov, Žďár nad Sázavou a u neošetřených porostů v okresech Kroměříž. Ojediněle silný výskyt byl zjištěn v okresech Teplice (Suché), Bruntál (Osoblaha); silný výskyt byl zaznamenán v okresech Kladno (neošetřené porosty), Mladá Boleslav, Česká Lípa (Valteřice, Noviny pod Ralskem a Tuháň) a Opava.
Místní silné výskyty alternariové skvrnitosti brukvovitých (Alternaria brassicae) byly sledovány na zralých šešulích např. v okresech Blansko, Jeseník, Olomouc (Nový Dvůr, Nemilany, Velký Týnec).
Lokálně střední výskyt fomové hniloby brukvovitých (Leptosphaeria maculans) byl hlášen v okrese Bruntál (Krnov).
Ojediněle střední výskyt verticiliového vadnutí řepky (Verticillium dahliae) byl zjištěn v okrese Olomouc.
Poškození šešulí ptactvem (Aves) bylo zaznamenáno v okrese Ústí nad Orlicí (Žamberecko).
Ohniskový výskyt bolehlavu plamatého (Conium maculatum) byl pozorován v okrese Opava (Sližovice); bylo provedeno chemické ošetření.
MÁK (RF 56 - 64)
Ojediněle střední výskyty plísně máku (Peronospora arborescens) byly pozorovány např. v okresech Bruntál, Vsetín (Valašské Meziříčí-Hrachovec); lokálně střední výskyt byl sledován v okrese Litoměřice (Horní Beřkovice) a v celém okrese Svitavy.
Ojediněle střední výskyty helmintosporiózy máku (Pleospora calvescens) byly zjištěny v okresech Jeseník (Vlčice, Bernartice, Javorník), Olomouc (Vojnice), Opava; lokálně až silné výskyty byly sledovány v okrese Přerov (Radslavice) a Karviná.
Silné poškození stonků klopuškou dvoutečnou (Calocoris norvegicus) bylo zaznamenáno v okrese Bruntál (Úvalno, Osoblaha).
Střední až silné poškození makovic krytonoscem makovicovým (Neoglycianus macula-alba) bylo sledováno v okrese Přerov (Rokytnice); ojediněle silný výskyt byl pozorován v okresech Prostějov a Znojmo.
SLUNEČNICE
První výskyt plísně slunečnice (Plasmopara halstedii) byl zjištěn v okrese Brno-venkov (Nové Bránice).
Lokálně střední výskyt alternariové listové skvrnitosti (Alternaria spp.) byl sledován v okrese Břeclav (Velké Pavlovice, Horní Bojanovice).
Lokálně střední výskyt klopušek (Miridae) byl zaznamenán v okrese Vyškov (9.7. Kozlany, Nové Hvězdlice).
SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ
Střední výskyt Ramularia carthami byl zjištěn v okrese Brno-venkov (Nové Bránice).
OKOPANINY
CUKROVKA (RF 33 - 46)
První výskyty fyziologické žloutenky byly pozorovány v okrese Vyškov (7.7. Velešovice).
První výskyt skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) byl laboratorně potvrzen 2.7. v okrese Opava (Opava); další výskyty byly zaznamenány v okresech Vyškov (9.7. Drnovice) a Uherské Hradiště (7.7. Ostrožská Nová Ves).
Střední výskyty mšice makové (Aphis fabae) byly sledovány např. v okrese Nový Jičín (Petřvaldík).
Silné zaplevelení plevelnou řepou (Weed beet) bylo zaznamenáno v okrese Kladno.
KRMNÁ ŘEPA
Velmi silné poškození (holožír) štítonošem skvrnitým (Cassida nebulosa) bylo pozorováno v okrese Nymburk (Poděbrady – zahrady).
BRAMBORY (RF 65 - 89)
Laboratorně byl potvrzen výskyt koletotrichového vadnutí bramboru (Colletotrichum coccodes) v okrese Semily (Veselá u Semil).
Silný výskyt plísně bramboru (Phytophthora infestans) byl zaznamenán u velmi raných a raných odrůd u drobných pěstitelů v okrese Svitavy (Litomyšlsko); lokálně střední výskyt byl zjištěn v okrese Zlín.
Silný nálet mšic (Aphidoidea) do Lambersových misek byl sledován např. v okrese Ústí nad Orlicí (Helvíkovice).
Lokálně střední až silné výskyty všech vývojových stadií mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byly zaznamenány téměř na celém území republiky zejména u drobných pěstitelů např. v okresech Tábor, Karlovy Vary (provozní plochy konzumních i sadbových brambor), Ústí nad Orlicí (Vysoké Mýto, Žamberk), Náchod (Červený Kostelec), Rychnov nad Kněžnou (celý okres), Žďár nad Sázavou, Blansko, Jeseník, Olomouc (Náměšť na Hané, Vojnice, Olomouc), Přerov a Opava; první výskyt letní generace brouků byl pozorován v okresech Příbram a Olomouc.
Silné zaplevelení konopicí polní (Galeopsis tetrahit) a pilátem lékařským (Anchusa officinalis) bylo zjištěno v množitelském porostu v okrese Příbram (Velké Heřmanice).
CHMEL (RF 39 – 51)
Lokálně silné výskyty padlí chmele (Sphaerotheca macularis) byly pozorovány 9.7. na planě rostoucím chmelu v okrese Přerov (Hranice).
VOJTĚŠKA
Lokálně střední výskyty plodomorky vojtěškové (Contarinia medicaginis) a bejlomorky vojtěškové (Dasineura medicaginis) byly zaznamenány v okrese Břeclav (Rakvice, Velké Hostěrádky).
ZELENINA
První výskyt virové žluté mozaiky cukety (ZYMV) byl laboratorně potvrzen na dýni olejné v okrese Zlín (Spytihněv).
Laboratorně byly potvrzeny výskyty bílé hniloby česnekovitých (Sclerotium cepivorum) a fuzáriové hniloby česnekovitých (Fusarium oxysporum) na česneku v okrese Hradec Králové (Urbanice).
První výskyty plísně dýňovitých (Pseudoperonospora cubensis) byly zjištěny na listech okurky v okresech Hodonín (30.6. Vnorovy) a Uherské Hradiště (7.7. Ostrožská Nová Ves).
V okresech Karlovy Vary a Sokolov bylo sledováno padlí dýňovitých (Sphaerotheca fuliginea) na okurkách ve skleníku u drobných pěstitelů.
Ohniskově střední výskyt třásněnek (Thysanoptera) byl zaznamenán na okurkách v okrese Uherské Hradiště (7.7. Ostrožská Nová Ves, Tupesy).
Lokálně silné výskyty mšic (Aphidoidea) byly pozorovány na paprikách v okrese Přerov.
Lokálně silné výskyty mšice zelné (Brevicoryne brassicae) byly sledovány na brukvovité zelenině v okresech Kroměříž a Vyškov.
Lokálně silné výskyty bělásků (Pieris spp.) byly zaznamenány na brukvovité zelenině v okrese Kroměříž; první výskyt housenek byl zjištěn v okrese Brno-venkov.
OVOCNÉ DŘEVINY a DROBNÉ OVOCE
JABLOŇ
Lokálně střední výskyty strupovitosti jabloně (Venturia inaequalis) byly zjištěny na listech i plodech v okresech Rychnov nad Kněžnou, Olomouc; lokálně silný výskyt byl sledován v okresech Litoměřice (Klapý, Chodovlice, Dlažkovice), Kladno (stromořadí), Klatovy a ojediněle silný výskyt byl zjištěn v okrese Opava.
Lokálně silný výskyt padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) byl zaznamenán v okresech Kladno, Litoměřice (Klapý, Chodovlice, Dlažkovice), Přerov; všeobecně střední výskyty převládaly v okresech na jižní Moravě.
Lokálně střední výskyt mšice jabloňové (Aphis pomi) byl pozorován např. v okresech na jižní Moravě; střední až silné výskyty byly zaznamenány v okresech na severní Moravě a ve Slezsku.
Silný výskyt chroustka letního (Amphimallon solstitiale) byl sledován v okrese Semily (Turnovsko, Lestkov, Tatobity, Sedmihorky).
Silný výskyt dospělců obaleče jablečného (Cydia pomonella) ve feromonových lapácích byl evidován v okresech Karlovy Vary, Plzeň-sever, Litoměřice, Ústí nad Labem, Česká Lípa (Pavlovice), Rychnov nad Kněžnou (Synkov); střední až silný výskyt byl zjištěn v okrese Mladá Boleslav; silný výskyt byl pozorován v okrese Kladno.
K silnému poškození žírem housenek bourovce prsténčivého (Malacosoma neustria) došlo v okrese Náchod (Dolany).
HRUŠEŇ
Lokálně silné výskyty rzivosti hrušně (Gymnosporangium sabinae) byly zaznamenány zejména u náchylných odrůd např. v okrese Vsetín (Huslenky).
Střední až silné výskyty bejlomorky hrušňové (Dasineura pyri) byly sledovány v okrese Jičín (Holovousy, Lužany).
SLIVOŇ
Laboratorně byl potvrzen výskyt virových neštovic slivoně /šarky švestky/ (Plum pox virus - PPV) v okresech Hradec Králové (Urbanice) a Karlovy Vary (Žlutice – sad).
V okrese Karlovy Vary (sad - Žlutice) bylo zjištěno silné poškození drobnou skvrnitostí listů slivoně (Phyllosticta prunicola).
Silné poškození listů i plodů hálčivcem višňovým (Aculus fockeui) bylo pozorováno v okrese Jičín (Kamenice).
Lokálně střední výskyty svilušky ovocné (Panonychus ulmi) byly zjištěny např. v okrese Přerov.
Všeobecně silné výskyty mšice švestkové (Hyalopterus pruni) byly sledovány v okresech na jižní Moravě.
Silný výskyt dospělců obaleče švestkového (Cydia funebrana) byl zaznamenán 1.7. ve feromonových lapácích v okresech Brno-venkov, Břeclav, Uherské Hradiště; střední výskyty byly hlášeny v okresech Mladá Boleslav a Karlovy Vary (Karlovy Vary).
TŘEŠEŇ
Ojediněle silný výskyt skvrnitosti listů třešně (Blumeriella jaapii) byl sledován např. v okrese Jeseník (Javorník, Písečná).
Silné napadení plodů vrtulí třešňovou (Rhagoletis cerasi) bylo pozorováno na neošetřených stromech v okrese Opava.
MERUŇKA
Střední výskyty moniliniové hniloby meruněk (Monilinia spp.) byly pozorovány v okresech na jižní Moravě.
Lokálně střední až silné výskyty strupovitosti meruněk (Venturia carpophila) byly sledovány např. v okrese Přerov.
ANGREŠT
Lokálně silné výskyty hnědého padlí angreštu (Sphaerotheca mors-uvae) byly pozorovány např. v okrese Přerov.
RYBÍZ
Střední výskyty sloupečkové rzivosti rybízu /rzi vejmutovkové/ (Cronartium ribicola) byly zjištěny u drobných pěstitelů v okrese Rychnov nad Kněžnou.
RÉVA VINNÁ
Lokálně střední výskyty padlí révy (Blumeria necator) a plísně révy (Plasmopara viticola) byly pozorovány v okresech Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště a Znojmo.
První výskyt housenek obalečíka jednopásného (Eupoecilia ambiguella) v hroznech byl zaznamenán v okrese Litoměřice.
OSTATNÍ
Výskyt bakteriální spály jabloňovitých (Erwinia amylovora) na hlohu byl laboratorně potvrzen v okrese Nový Jičín (Příbor).
Silný výskyt černé skvrnitosti růže (Diplocarpon rosae) byl pozorován na růžích v okrese Náchod (Červený Kostelec).
Laboratorně byly potvrzeny výskyty antraknózy (Colletotrichum spp.) a sviluškovitých (Tetranychidae) na vrbě v okrese Tábor (Sedlečko u Chotovin).
Silné poškození listů larvami klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella) bylo sledováno na jírovcích např. v okresech Kladno, Strakonice, Prachatice a Svitavy.
V okresech Karlovy Vary a Sokolov byl zjištěn v zahradách u drobných pěstitelů výskyt rzivosti růže (Phragmidium mucronatum) a bylo pozorováno poškození borovice ploskohřbetkou sazenicovou (Acantholyda hieroglyphica).
Silný výskyt krtka obecného (Talpa europea) byl zaznamenán na travních plochách zahrad v okrese Mladá Boleslav (Týnec).
3. Závěr
K dalšímu poškození porostů v důsledku intenzivních dešťů a krupobití došlo téměř ve všech sledovaných plodinách. Nadále trval silný infekční tlak houbových chorob.
Byly zaznamenány první výskyty výrůstkové mozaiky hrachu (Pea enation mosaic virus - PEMV), virové žluté mozaiky cukety (ZYMV) na dýni, plísně dýňovitých (Pseudoperonospora cubensis) na okurce, plísně slunečnice (Plasmopara halstedii), skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) na cukrovce, plísně soji (Peronospora manshurica) a hnědé skvrnitosti bobu (Botrytis fabae).
Na Moravě a ve Slezsku byly zjištěny první výskyty bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera).
Proměnlivé vlhké počasí s výrazným střídáním teplot bude dále podporovat rozvoj a šíření houbových chorob, zejména na poškozených porostech.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A