Krůty uhynuly na předávkování léky

16.7.2008

Už dvacátého června zaznamenali pracovníci výkrmny zvýšený úhyn a informovali proto neprodleně Krajskou veterinární správu v Liberci.

Ještě týž den se veterinární lékaři z krajské správy vydali na šetření do výkrmny a ve večerních hodinách zalarmovali i hlavní veterinární správu v Praze. Obávali se totiž ptačí chřipky.

Výsledky šetření, které přišly v sobotních ranních hodinách, jejich obavy naštěstí vyvrátily. Nákaza ptačí chřipkou v úvahu nepřicházela a důvod zvýšeného úhynu tak museli veterináři hledat jinde.

„Šetření, která nejsou dosud uzavřená, ukazují na to, že se krůty s největší pravděpodobností otrávily lékem proti kokcidióze, který se v menším množství běžně podává v krmení. V podávané krmné směsi však bylo léku mnohem více a krůty se jím v podstatě předávkovaly,“ vysvětluje veterinární lékař Václav Švihel, ředitel odboru ochrany zdraví zvířat Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj. Krůty podle něj před smrtí nijak netrpěly. Vše nasvědčuje tomu, že se začaly dusit, usnuly, během spánku jim přestalo fungovat srdce a játra a už se neprobudily.

Vzhledem k tomu, že se neprokázala žádná nákaza, nebude v tomto případě veterinární správa podnikat žádné další kroky a vše je na jednání mezi dodavatelem krmiva a brnišťskou výkrmnou.

"Předávkované" krmivo

„Už jsme zahájili jednání s dodavatelem krmných směsí. Je zřejmé, že chyba se stala na jeho straně. Budeme samozřejmě požadovat náhradu za vzniklé škody, proti kterým je dodavatel krmiv pojištěný,“ informoval Deník ředitel Zemědělského obchodního družstva v Brništi Otto Forman. Škody nejsou podle něj dosud přesně vyčíslené, ale odhaduje je na přibližně dva miliony korun. Mohly být ale mnohem vyšší. Špatné krmivo se totiž naštěstí dostalo pouze do jedné z dvaceti hal, ve kterých v Brništi krůty chovají.

Zodpovědnosti se dodavatel krmiva nezříká. „Nyní probíhají laboratorní testy, které by měly zjistit, zda se chyba stala skutečně na naší straně. Pokud tomu tak je, poneseme samozřejmě plnou zodpovědnost a budeme hledat příčinu vysokého množství léku v krmivu,“ říká managerka pro komunikaci dodavatelské firmy Jana Kindlová.

Jedna možná příčina se podle ředitele výkrmny přímo nabízí a tou je lidský faktor. Například brojleři takové množství léku snáší a proto podle něj mohlo dojít pouze k záměně identifikace krmiva.

Velké množství léku v krmivu však nebyl jediný problém. Lékem ošetřené krmivo se dostalo i ke krůtám, které byly připravené na porážku a u kterých z tohoto důvodu už vůbec nemělo být a to ani v malém množství. „Několik dní před porážkou se lék musí vysadit. Kdyby v mase zůstal, tak by jeho přítomnost mohla při konzumaci způsobit lidem například nepříjemné alergické reakce,“ vysvětluje Václav Švihel z Krajské veterinární správy. „I kdyby drůbež přežila, na pulty by se takové maso nedostalo. Maso prochází přísnou kontrolou a v případě zjištění přítomnosti léčiv by se muselo zlikvidovat,“ ubezpečuje.

Stejně tak se podle něj nemohla na pulty dostat ani uhynulá zvířata nad jejichž likvidací v mimoňské kafilerii taktéž veterinární správa dohlížela.

Zdroj: agris
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.11.
Počasí na den 21.11.
-4°C / 1°C

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A