Živiny ze vzduchu

18.6.2008

Dešťovými srážkami se dostávají živiny jako dusík, síra, fosfor a draslík do zemědělsky obhospodařovaných půd. Pocházejí především z průmyslu, dopravy a zemědělství. S jakým množstvím dodaným zdarma je tedy v budoucnu možné počítat? Je při hnojení potřeba k tomuto množství přihlížet?
Na tuto problematiku byly zaměřeny výzkumy univerzity v Halle. V rozmezí let 1991 až 2005 byly měsíční srážky na stanovišti Halle analyzovány na obsah živin a hodnotu pH (viz přehled).
Výsledky byly následující:
  • Přísun dusíku do půdy ve sledovaném období výrazně poklesl. V posledních pěti letech činilo množství dodané srážkami pouze 20 kg . ha–1 za rok, zatímco předtím to bylo 40 kg . ha–1. Toto množství však není v žádném případě bezvýznamné a mělo by se k němu při stanovení potřeby hnojení přihlédnout.
  • Také síry se do půdy dostává podstatně méně. V současné době je to z ovzduší zhruba 10 kg na hektar. To ale pro zajištění zásobenosti porostů rostlin zdaleka nestačí. V minulosti množství síry potřebu rostlin výrazně převyšovalo.
  • Přísun fosforu a draslíku se oproti tomu nezměnil. Při stanovení potřeby hnojení není třeba k tomuto množství přihlížet.
Výsledky získané v Halle lze bez problémů přenést na východoněmecké suché oblasti. V přímořských regionech oproti tomu může být v důsledku vyšších srážek dosaženo jiných výsledků. V intenzivně využívaných oblastech je potřeba, pravděpodobně vzhledem k vysokým emisím amoniaku, počítat s vyššími hodnotami dusíku.
Množství živin, s nímž je třeba počítat
Časové období
Srážky
(mm)
Dusík
Síra
Fosfor
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

11.01.
Počasí na den 11.01.
-6°C / -1°C

12.01.
Počasí na den 12.01.
-6°C / -1°C

13.01.
Počasí na den 13.01.
-6°C / -1°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A