Na Kladensku se znovu objevila tularémie
17.6.2008
Loni na konci října byla tularémie po několika letech zjištěna laboratorním vyšetřením uhynulého zajíce nalezeného v areálu Technických služeb města Kladna. Další nakažený zajíc nyní uhynul zhruba 1,5 kilometru jižně od místa posledního pozitivního nálezu. Veterináři proto vyhlásili další ochranné pásmo. "Pokud to bude všechno negativní, tak se vždy po dvou letech ohnisko odhlašuje," řekl ČTK pracovník krajské veterinární správy.
Tularémie je nebezpečná nákaza, kterou vyvolává Francisella tularensis. Vyskytuje se u zajíců a volně žijících hlodavců, zejména ondater, hrabošů, myší a ostatních. Přenašečem tularémie je hmyz sající krev a drobní hlodavci. Snadno onemocní také lidé, kteří se nakazí při manipulaci se zvěří. Nákaza se u lidí projevuje vysokou teplotou, malátností, zduřením, popřípadě zhnisáním mízních uzlin nebo atypickými záněty plic. Každé podezření z této nákazy u člověka vyžaduje neprodleně lékařské ošetření.
"Kromě nakažené ženy z Uhů před dvěma lety a dítěte, které se infikovalo při rekreaci na Vysočině, nám žádný další případ nákazy u člověka nahlášen nebyl," řekla Kladenskému deníku vedoucí územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje v Kladně Miroslava Halwigerová.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A