Výnosy řepky snad již nic neohrozí
17.6.2008
Prognóza dalšího vývoje porostů zazněla mimo jiné koncem května v Dlouhé Třebové na Ústeckoorlicku, na jednom ze série polních kázání pořádaných Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO).
Jak na úvod uvedl ředitel tamního zemědělského podniku Avena, spol. s r. o., Ing. Jan Rufer, tato společnost obhospodařuje více než dva tisíce hektarů zemědělské půdy, z toho necelých 1500 hektarů orné půdy. Řepku v Třebové pěstují asi na 290 hektarech. Loni dosáhli výnosu 3,44 t/ha. Letos počítají také s dobrým výnosem i zpeněžením řepky. Ze slov Ing. Rufera dále vyplynulo, že perspektivně vidí celou rostlinnou výrobu, horší je to prý se situací v živočišné výrobě a se zpeněžováním živočišných produktů.
Východní Čechy očekávají rekord
Bc. Roman Hrdina, zástupce SPZO pro východočeský region, zhodnotil porosty v celé oblasti. I jeho hodnocení bylo optimistické. „Máme založeno na velmi dobré výnosy,“ zaznělo z jeho úst doslova. Připustil však některé problémy. Všechny porosty nešly do zimy v optimálním stavu – byly pozdě seté, v některých případech došlo i k jejich poškození herbicidy. Většina z nich se však s nepříznivými vlivy srovnala a zaorávky na jaře byly asi jen jedno procento. Vyskytly se problémy s nedostatečným zásobením některými živinami, například sírou. Svůj podíl na tom měly intenzivní srážky, které živiny vyplavily.
Zmínil také aktuální problém. V souvislosti na množství srážek v polovině května a následným teplým počasím se začaly projevovat příznaky napadení houbovými chorobami, zejména hlízenkou obecnou (Sclerotinia sclerotiorum) a plísní šedou (Botryotinia fuckeliana).
Odhady ceny
Ing. Martin Volf, ředitel SPZO, informoval o aktuální situaci na trhu olejnin. Uvedl, že téměř v celé Evropě jsou plochy řepky nižší, očekávají se však dobré výnosy a produkce až 18 milionů tun řepky. Ačkoli je to stejná produkce jako loni, celosvětová poptávka po olejnatých semenech je velmi vysoká a z loňského roku jsou minimální zásoby, což jsou faktory určující cenu. Ta v době konání polního kázání, na konci května, činila 10 880 Kč/t (burza MATIF, cena na srpen).
Jak však Ing. Volf okomentoval, cena letos značně kolísá. Ještě v březnu byla 12 000 Kč/t. Významně ji totiž ovlivňuje chování investičních fondů, které nyní intenzivně nakupují a vzápětí vyprodávají komodity. Proto je obtížné odhadovat její další vývoj a plánovat optimální termín prodeje. „Část produkce p
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A