Právě se nacházíte:
- APIC »
- Zprávy »
- Dopady krize v chovu prasat v Evropě
Dopady krize v chovu prasat v Evropě
13.6.2008
Při aktuálních tržních cenách a výrazném nárůstu výrobních nákladů není chov prasat rentabilní v žádné evropské zemi. Ale v závislosti na užitkovosti prasat je konkurenceschopnost jednotlivých zemědělských podniků velmi odlišná.
Trendy v nejdůležitějších producentských zemích EU znázorňuje
obrázek.
Německo: chovatelé prasat pod tlakem
Při užitkovosti 23 odstavených selat na prasnici za rok v současné době chybí k pokrytí celkové výše nákladů na jedno sele více než 10 EUR.
Není proto překvapením, že již v listopadu loňského roku došlo k poklesu početních stavů prasnic o přibližně 2,6 % v porovnání s rokem předchozím. Dramatický propad byl zaznamenán zejména v Bádensku-Virtembersku a Bavorsku, kde činil propad 7, resp. 4 %. Naproti tomu početní stavy prasat ve výkrmu se udržují na stabilní úrovni. Na konci roku dokonce došlo k jejich mírnému nárůstu o více než 1 %.
Obtížná situace na trhu se selaty je především vyvolaná enormním importním tlakem ze strany Dánska a Holandska. Přestát tento tlak je velmi obtížné. Pro domácí obchodníky je ztržňování zahraničních selat očividně lukrativní záležitostí, protože často získají vyšší marži a po velkých skupinách selat je poptávka.
Experti se proto domnívají, že budou početní stavy prasnic klesat i nadále. Odhadují, že se propad v letošním roce bude pohybovat mezi 3 až 5 %.
Ve výkrmu prasat se v tomto pololetí očekává ještě asi 1% nárůst, který by však měl následovat v průběhu celého druhého pololetí mírný pokles.
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A