Ceny potravin, WTO a zdravotní kontrola

11.6.2008

   Kdykoliv dnes otevřete noviny uvidíte povídky o cenách potravin, hladu v rozvojových zemích, klimatických změnách a životním prostředí nebo bioenergii?
   Všechny tyto pohádky mají jedno společné – týkají se zemědělství. 
   Po celá léta orgány jako Mezinárodní měnový fond a Světová banka ignorovaly důležitost zemědělství pro potírání hladu a chudoby ve světě.  
   V Evropě byla bezpečnost potravin brána jako daná.  Mnoho politiků zacházelo se zemědělstvím jako s nedůležitým a zmenšujícím se sektorem.
   Nyní si však stále více a více lidí začíná uvědomovat, že zemědělství je klíčem k řešení mnoha globálních výzev, jimž dnes čelíme:

  • Zajištění bezpečnosti potravin
  • Snižování chudoby
  • Snižování emisí  CO2
  • Ochrana životního prostředí

My zde v Evropě se nacházíme v předvečeru zveřejnění legislativních návrhů Evropské komise ke zdravotní kontrole.  Rovněž se nacházíme v extrémně kritické fázi vyjednávání v rámci WTO. Stanovisko COPA k oboum těmto záležitostem se bude řídit jediným kriteriem – pomohou zemědělství vyhovět těmto výzvám nebo ne?
   Řeknu pár slov o současné zdravotní kontrole a WTO. Nejprve však chci reagovat na některé tiskové zprávy ohledně cen potravin.

    Ceny potravin
   Nejprve bych chtěl zdůraznit, že růst cen potravin je celosvětový fenomén – způsobený hlavně faktory mimo Evropskou unii.
   Je jasné, že obrovský nárůst u některých cen – zejména u pšenice a mléka – byl částečně způsoben velmi nepříznivými klimatickými podmínkami.  Podle Spojených národů bylo 57 států v Africe, Asii a Latinské Americe zasaženo katastrofálními povodněmi. Sklizně v Asii, Austrálii, jihovýchodní Evropě, Číně, Súdánu, Mozambiku a Uruquaii byly zasaženy suchem a vlnami horka.
   Je zde však ještě podstatnější dlouhodobá příčina – zvyšující se propast mezi dlouhodobým růstem poptávky po potravinách a nabídkou.
   Mnozí ukazují na poptávku po bioenergiích jako na darebáka, to je však silně nadnesené. Samozřejmě, že dopad produkce bioenergií v Evropě byl bezvýznamný. Na výrobu etanolu se používá méně než  2% produkce obilovin.
   Mnohem důležitější je nyní ta skutečnost, že dochází nejenom k populačnímu růstu, ale roste i poptávka zapřičiněná růstem příjmů v takových zemích jako je Čína a Indie.
    Věřím, že máme potenciál t&eacu

Zdroj: Ek
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A