Reakce na stanovisko Krajské agrární komory Ústí nad Labem zveřejněné dne 6.6.2008
10.6.2008
Vážený pane Loudáte,
jsme si vědomi faktu, že Krajská agrární komora Ústeckého kraje se skládá jak ze zemědělců zabývajících se převážně produkcí, tak i ze zemědělců zaměřených na neprodukční funkce, kteří nemohou krýt růst svých nákladů prodejem produkce za vyšší ceny. Tito zemědělci hospodařící převážně na travních porostech drží celorepublikově nutný podíl stálých pastvin a tím zajišťují přímé platby pro všechny zemědělce v ČR. EU totiž po České republice vyžaduje udržení podílu stálých pastvin (cca 20 %) jako podmínku toho, aby ČR mohla dále řádně čerpat přímé platby. Toto můžete pokládat za nedemokratické, ale je to fakt, na kterém se nebude nic měnit, což potvrdili zástupci EK i při nedávné prezentaci změn v evropské zemědělské politice.
Tímto problémem by se mělo vedení AK ČR začít vážně zabývat zejména proto, že příjmy u TTP prudce klesají - letošní korunové sazby AEO a LFA klesly oproti roku 2006 o 12 % a dle současného kurzu by měly klesnout v roce 2009 už o 18 %. To vše při celoplošném růstu nákladů.
S vědomím těchto skutečností se OAK Česká Lípa snažila navrhnout jediné logické řešení, a to takové, aby se nutná držba TTP (stálých pastvin) rovnoměrně rozdělila mezi všechny hospodařící zemědělce. Pokud by však měli TTP i nadále držet jen někteří zemědělci, pak věříme, že se postavíte za vyrovnání rozdílů, které vznikají v důsledku diferenciální renty, jak píšete v závěru svého stanoviska.
Vážený pane předsedo, dovolte mi, abych Vás informoval o tom, že OAK Česká Lípa vznikla již dne 1.7.1993, kdy se konala ustavující valná hromada a toto datum je též uvedeno v obchodním rejstříku. Od té doby dodnes řádně funguje a ve Vámi uvedený den proběhl pouze formální zápis do obchodního rejstříku. Dále si dovoluji upřesnit, že OAK Česká Lípa je složena ze 40 nezávislých farmářů.
Ing.
Okresní
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A