Cesty k větší užitkovosti prasat
30.5.2008
Zlepšování užitkovosti lze podle doc. Ing. Roman Stupky, CSc., Ing. Jaroslava Čítka, Ph.D. a doc. Ing. Michala Šprysla, CSc.z České zemědělské univerzity v Praze realizovat genetickými cestami s využitím například genomiky, která směřuje k určení žádoucích lokusů s geny ovlivňujícími příznivě užitkovost. Těmito opatřeními lze cíleně imigrovat hodnotné geny z populace do populace a ovlivňovat jejich genovou manifestaci. Je zřejmé, že úspěšnost těchto opatření vyžaduje hodnocení užitkových vlastností nepřímo pomocí biometrických metod, ve kterých jsou informace o účincích genotypů získávány z jejich průměrných efektů v populacích. Negenetická opatření spadají především do oblasti managementu stáda a chovu. Jde o možnost různé volby v oblastech obratu stáda, výživy jednotlivých kategorií a pohlaví, techniky a technologie krmení, napájení, ustájení, vzduchotechniky, kejdových koncovek, atd.
Testování populací
Ke zlepšování užitkovosti pomáhají testy populací prasat, jejichž výsledky jsou nezbytné pro úspěšné působení ve sféře šlechtění, užitkových chovů, výživářských a technologických firem. V současné době je možné testy populací realizovat v České republice těmito způsoby:
ve stanici ÚKZÚZ jako „test zboží“,
v užitkových chovech jako „polní testy“ hybridů prasat (finančně i organizačně náročné),
v testační stanici ČZU v Praze – Suchdole.
Předmětem testů je sledování navenek měřitelných fenotypových projevů, které jsou výsledkem vzájemného vztahu genotypu a prostředí.
Cílem testace je získání co největšího množství objektivních informací o prověřovaných populacích na základě:
porovnání různých kombinací plemen či hybridů s dalšími skupinami zvířat, například z plemenných chovů,
porovnání jedné kombinace plemen, respektive hybridů s ostatními kombinacemi plemen či hybridů ve všech relevantních ukazatelích užitkovosti,
ověření efektivnosti jednotlivých krmných strategií ve vztahu ke zvolenému plemeni nebo hybridní kombinaci.
Hlediska pro testaci
Provádění testací slouží chovatelům k volbě zootechnických opatření směřujících k minimalizaci rozdílů mezi produkční užitkovostí daného chovu a produkční užitkovostí manifestovanou zvoleným genotypem ve staničních testech. S ohledem na ekonomiku tak jde o peněžní vyjádření interakce genotypu a prostředí, která se
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem