V Ústeckém kraji se v jako jediném regionu zvýšil stav prasat
28.5.2008
Stavy prasat v Ústeckém kraji ale výrazně klesaly v minulých letech. Pokles v minulých letech byl tak radikální, že to vypadalo, že chov prasat úplně skončí. V nedávné minulosti se v kraji chovalo až 260.000 kusů prasat. Nyní se stavy prasat stabilizovaly, ale hluboko pod produkční možností kraje. Obilí, kterým by se mohla živit prasata, se v kraji produkuje stále ve stejné výši.
Prasata v regionu nyní chovají především velkochovatelé na specializovaných farmách.
V minulosti byl rozdíl mezi náklady na výkrm a prodejní cenou i více než šest korun. Nyní se rozdíly mírně stírají, prasata se prodávají zhruba za 33 korun za kilo, přičemž náklady se pohybují na úrovni zhruba 36 korun za kilo živé váhy. Ceny vstupů se ale v posledním roce podstatně zvýšily chovatelům, kteří nemají vlastní produkci krmiv. Zdražily především obiloviny, které jsou základem krmných směsí.
Největší propad v České republice nastal v Karlovarském kraji, stavy prasat se tam snížily o 37 procent, a v Moravskoslezském kraji, kde klesly o 24 procent. Největšími domácími chovateli prasat jsou zemědělci ze Středočeského kraje a Prahy, Vysočiny a Jihomoravského kraje. Dohromady chovají téměř polovinu celorepublikového počtu prasat.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A