Modifikované krmivo podpoří počet narozených selat
27.5.2008
Více než dvacet let intenzivní genetické selekce vedlo ke zvýšení jak velikosti vrhu, tak porodní hmotnosti selat. K faktorům, které stále omezují reprodukční užitkovost prasnic patří prenatální mortalita a omezený růst plodů.
Výzkum provedený v USA ukazuje, že problém nižší reprodukční užitkovosti prasnic mohou do určité míry řešit upravené krmné dávky, které příznivě ovlivní růst placenty a optimalizují vnitroděložní prostředí během březosti.
Přirozeně se vyskytující omezená schopnost placenty dodat plodu odpovídající množství živin se může projevit v prenatální mortalitě a omezeném růstu plodu. Zvýšená mortalita a omezený růst plodů se zhoršují rozšířenou praxí – omezenými krmnými programy aplikovanými jako prevence nadměrného přírůstku hmotnosti prasnic během březosti. Tyto krmné režimy sice mohou zlepšit problémy při porodu a chuť k příjmu krmiva během laktace, ale jak naznačuje výzkum z univerzity v Texasu, může dojít k tomu, že prasnice během střední a pozdní březosti nedostanou dostatečné množství živin pro zajištění rychlého absolutního růstu plodů a mléčné tkáně.
Specifickou živinou je aminokyselina arginin. Výzkumníci zjistili, že prenatální úhyn může být významně redukován doplněním standardní krmné dávky pro prasnice založené na kukuřici a sóji přídavkem 0,83 % argininu v době mezi 30 a 114 dny březosti.
Ve srovnání s kontrolními prasnicemi, které nedostávaly přídavek argininu, se u pokusných prasnic zvýšil počet živě narozených selat ve vrhu o 2 % a celková hmotnost živě narozených selat ve vrhu o 24 %.
Studie ukazuje, že použití specifické krmné dávky může zvýšit reprodukční užitkovost prasnic, která přinese výrobcům vepřového masa významný ekonomický zisk. Zvýšení počtu živě narozených selat ve vrhu významně sníží výrobní náklady spojené s reprodukcí a laktací. Lepší vitalita narozených selat se projeví ve vyšší míře přežití do odstavu.
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A