Aplikace kejdy na pole
15.5.2008
Aplikace kejdy na obiloviny nebo řepku vyvolává smíšené reakce. Někdo může aplikaci nedoporučovat z agronomických principů, jiný zase z důvodu toho, že těžká aplikační technika poškozuje pěstovanou plodinu a vytváří v porostu hluboké koleje. Dalším názorem je, zda lze kejdu aplikovat rovnoměrně, aby nedocházelo k předávkování nebo poddávkování.
Výrobci strojů na aplikaci kejdy intenzivně řešili tyto problémy a nastolili trend k výložníkovým typům rozmetadel pojíždějících v kolejových řádcích a která jsou vybavená rozmetacími talíři, vlečenými hadicemi anebo kapkovými trubkami. Injekční systém má také své zastánce, ale relativně malý záběr těchto adaptérů vyvolává větší počet jízd po poli a tedy i více kolejí v porostu. Vzniká otázka, který systém je nejvhodnější. Rozmetadlo s nádrží (fekální vůz) a výložníkem nebo pásový aplikátor s vlečenou napájecí hadicí? Vše závisí na vzdálenosti pozemku od skladu kejdy. Velká vzdálenost vytváří vysoké požadavky na čerpací systém u pásového aplikátoru, zatímco fekální vůz musí neustále jezdit ke skladovací nádrži pro další náplň. Tím se snižuje výkonnost systému. Navíc těžké soupravy vytvářejí nežádoucí koleje, třebaže jsou opatřeny flotačními pneumatikami. Specialista ze společnosti Tramspread, zabývající se aplikací kejdy, je přesvědčen, že vhodnější je pásový aplikační systém, který je dokonce i výkonnější. A nejdůležitější je, že jej lze používat v podmínkách, kdy fekální rozmetadlo nemůže vjet na pole. Tato firma nejenže prodává stroje, ale provádí i aplikaci hnojiv jako službu. Ošetřuje ročně 13 350 hektarů. Analyzuje kejdu na obsah dusíku. Obvykle kejda obsahuje 1 kg N v jednom m3. V případě požadavku na stanovení P a K a stopových prvků firma odesílá vzorky do zkušení laboratoře. Za přípravné práce firma účtuje 42 GBP za hodinu, za pracovní činnost (aplikaci kejdy) 73 GBP za hodinu.
Mobilní čerpací jednotka ve skladu kejdy je poháněna motorem John Deere o výkonu 125 kW, odstředivé čerpadlo dodává firma Bauer. Výtlačný tlak je 140,6 N, potrubí má průměr 10 cm. Čerpadlo v závislosti na konzistenci kejdy a terénu je schopné dopravit kejdu do vzdálenosti až 2 km. Pro delší vzdálenosti se používá ještě další čerpadlo. Po rozvinutí druhý traktor táhne hadici zpět. Důležité je zabránit jejímu kroucení a tvoření smyček. Potrubí plné kejdy vyžadu
Zdroj: UZPI
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A
© Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/]