Faktory spojené s mastitidou krav
10.5.2008
Klinická forma onemocnění je ovlivněna mnoha faktory včetně faktorů týkajících se celého stáda a samotných krav. V jednotlivých stádech jsou faktory týkající se krav odpovědné za rozdíly v klinickém projevu mastitidy u jednotlivých krav. Podle odborníků by mohlo být přínosem poznání proč určité krávy mají nejvyšší riziko pro klinický projev nemoci. Informovaní chovatelé by pak měli možnost věnovat větší pozornost těmto ohroženým kravám, především na farmách s automatickým systémem dojení.
Počet somatických buněk je považován za jeden z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro vznik klinické mastitidy. Výzkum přinesl mnoho poznatků o klinické mastitidě. Většina studií zabývající se souvislostmi mezi možnými faktory krav a klinickou mastitidou, sledovala vliv jednoho nebo omezeného počtu faktorů jako jsou: vliv parity, stadia laktace a počtu somatických buněk na následný vznik klinické mastitidy. Žádná studie neanalyzovala výskyt klinické mastitidy v souvislosti se všemi známými faktory v jednom multivariantním modelu.
Podle odborníků by bylo velmi užitečné zjistit, jaký patogen (grampozitivní nebo gramnegativní) vyvolal klinickou mastitidu. Zatímco u grampozitivních patogenů je nezbytná antimikrobiální léčba u gramnegativních patogenů je potřebná podpůrná léčba.
Někteří výzkumníci doporučují, aby se pro přesnější předpověď patogenu užívaly, kromě počtu somatických buněk, faktory jako je parita a stadium laktace.
Ve studii provedené v Utrechtu se sledoval vliv několika rizikových faktorů pro vznik klinické mastitidy u 22 860 krav. Zjišťovalo se, zda existují rozdíly ve výskytu klinické mastitidy mezi kravami v souvislosti s kombinovaným vlivem faktorů krav a dále zda je klinická mastitida způsobena grampozitivními nebo gramnegativními patogeny.
Výsledky naznačují, že je obtížné rozlišit grampozitivní a gramnegativní mastitidu jen na základě faktorů krav.
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A