Ceny pšenice v EU prudce klesly, výhled sklizně příznivý

8.4.2008

Podle analytiků však zůstanou ceny v Evropě i nadále do značné míry určovány globálními finančními spekulacemi, které loni a počátkem roku ceny komodit včetně obilí razantně zvedly.

Loni se ceny pšenice zvýšily na téměř dvojnásobek a letos pod náporem přílivu finančních investic dále prudce rostly. Ke konci minulého měsíce však na trh zapůsobil všeobecný výprodej na trzích komodit. Na evropském trhu pšenice se k tomu připojila potřeba zajistit cenovou konkurenceschopnost exportu spolu s příznivým výhledem letošní sklizně.

Cena květnového termínového kontraktu na pšenici v Paříži, což je měřítko cen pro další evropské trhy, klesla ze zhruba 272 eur za tunu z 25. března až na 216 eur 1. dubna a nyní se pohybuje kolem 240 eur. Proti úrovni před rokem je ovšem cena vyšší o zhruba 100 eur. "Cenový pokles byl pravděpodobně způsoben zvýšenou pozorností trhu k exportu a k faktorům výhledu sklizně," řekl agentuře Reuters jeden německý analytik.

Na konci března evropská asociace obchodníků s obilím Coceral předpověděla, že v EU se letos zvýší produkce měkké pšenice o zhruba 15 procent na 128,6 milionu tun. Vyšší sklizeň se přitom očekává i v USA a Austrálii. "Zima byla ve většině Evropy mírná; ty, kdo drží zásoby staré úrody, by tak mohl potkat cenový pokles, pokud neprodají dříve, než přijde nová sklizeň," řekl jeden francouzský obchodník.

Podle analytiků však ceny pšenice v Evropě budou i nadále silně ovlivňovány pohyby na americkém trhu. Ty jsou v podstatě určovány vývojem objemu finančních investic do komodit; tyto investice přitom reagují na úplně jiné zprávy než odhady sklizní, uvádějí analytici. Americkými trhy komodit hýbou hlavně vnější faktory jako úvěrová krize, ceny ropy a další zprávy z ekonomiky.

Výprodej na trzích komodit z konce března však podle analytiků zanechal evropský trh bez vnějších cenových vodítek a ceny se zde tak začaly více řídit fundamentálními faktory nabídky a poptávky. Navíc na evropských trzích pšenice nejsou globální finanční spekulanti na rozdíl od USA příliš významnými aktéry, takže finanční investice zde ovlivňují cenu spíše zprostředkovaně.

V poklesu cen pšenice v Evropě se podle obchodníků mimo jiné projevilo zjištění, že evropská pšence je pro exportní trhy příliš drahá; to ještě zesiluje vliv poklesu dolaru vůči euru. Jeden analytik za významný faktor označil zprávu z 27. března, kdy Egypt v tendru koupil 180.000 tun pšenice od USA, i když všeobecně se čekalo, že ji koupí v Evropě. "Dalo to trhu jasně najevo, že pšenice z EU je nadhodnocena a potýká se s vážnými potížemi na exportních trzích, " řekl analytik.

Zdroj: agris
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A