Krmné režimy v odchovu telat
8.4.2008
Krmivářské firmy uvádějí na trh stále nové druhy mléčných krmných náhražek a startérových krmiv pro telata obsahujících nové krmné komponenty s cílem urychlit růst telat a dosáhnout co nejčasnějšího rozvoje trávicích funkcí bachoru. Vzájemné srovnání vlivu různých režimů krmení u jaloviček holštýnského plemene bylo předmětem dvouletého německého výzkumu.
Telata byla rozdělena do třech skupin - jedné kontrolní (K) a dvou pokusných (P1 a P2). Telata obou pokusných skupin byla krmena vysocekvalitní MKN s vysokým obsahem syrovátky po dobu 56 dnů, zatímco telata kontrolní skupiny náhražkou na bázi odstředěného mléka, denní objem mléčného nápoje byl v této skupině redukován na 6,5 litru. Telatům P1 byl nabízen prestartér na bázi komponentů chráněné řepky, kukuřice a lnu (4 týdny), v případě P2 to byla směs připravovaná v zemědělském podniku sestávající z pšenice, kukuřice a sojového extrahovaného šrotu. TMR, kterou dostávala všechna telata, obsahovala 41 % sušiny; 16 % NL, 16,7 % vlákniny a 25,6 % sacharidů v sušině; energetická hodnota byla 11,6 MJ ME. Telata měla k dispozici velmi kvalitní seno (30 % vlákniny v suš., 9,9 MJ ME).
Po ukončení období individuálního ustájení (7 až 14 dní) byla telata umístěna do venkovních skupinových kotců, vybavených napájecím automatem a zásobníkem koncentrovaného krmiva, žlabem a miskou na vodu. Každý den byla evidována spotřeba krmiva a jednou za týden probíhalo kontrolní vážení.
Nižší množství mléka v MKN kontrolní skupiny stimulovalo telata k dřívějšímu příjmu koncentrovaného krmiva. Požadovaný konstantní příjem startéru ve výši 1 kg denně dosáhla telata pokusných skupin v průběhu šestého resp. sedmého týdne. Nejvyšších průměrných přírůstků hmotnosti dosáhla telata pokusné skupiny 1, a to v období ukončení příjmu mléčného nápoje a přechodu na pevné krmivo (tab.).
Tab.: Přírůstek (g/kus) v závislosti na věku (ve dnech)
|
Pokusná skupina 1
|
Pokusná skupina 2
|
Zdroj: UZPI
Regionální potravinaProjekt Ministerstva zemědělství Krajské informační střediskoKrajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem Počasí11.01. 12.01. 13.01.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A © Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/] |