Skupinový chov telat
31.3.2008
Individuální ustájení telat po narození má dvě nesporné výhody – jednoduché provádění kontroly zvířat a redukci přenosu choroboplodných zárodků. Vysoké pracovní náklady na přípravu mléčného nápoje telatům ustájených v individuálních boxech redukují počet krmení na pouhé dvě dávky za den. Tato rutina omezuje množství mléčného nápoje na 5 až 6 litrů za den a vede k delším pauzám mezi dávkami krmiva (delší období hladu). V případě krmných automatů telata průměrně přijímají 8 litrů nápoje denně v 3 až 5 dávkách dle chuti.
Intenzivnější start spoří čas a přináší lepší užitkovost
Ad libitní příjem plnotučného mléka telaty byl v posledních letech často předmětem různých výzkumů. Podobně jako při pobytu telete u krávy postupně narůstá příjem mléka u telete až se ustálí na vysoké úrovni. Již v průběhu čtvrtého dne může dosahovat celková spotřeba mléčného nápoje 9 až 10 litrů v 5 až 10 dávkách v průběhu dne.
Analýza dvou kanadských a dvou izraelských studií ukázala, že přírůstky telat při krmení automatem byly vyšší o 50 % než tomu je v konvenčním odchovu telat. Příjem jadrných krmiv bylo v tomto případě sice nižší, ale v průběhu několika dní po odstavu se množství u telat obou skupin vyrovnalo. Náskok v užitkovosti z prvních týdnů zůstal patrný i v průběhu celého odchovu (tab. 1). Snížení věku při prvním otelení (VPO) je tak možné dosáhnout i bez nefyziologicky vysokých přírůstků v pozdějším období růstu. Kromě toho je možné prokázat také pozitivní efekt odchovu na výši mléčné užitkovosti na první laktaci (tab. 2). Ztráty zvířat z důvodu onemocnění byly ve skupině pokusných prvotelek o 10 % nižší.
Tab. 1: Průměrný vývoj organismu telat až do zapuštění při různé intenzitě růstu
Ø denní přírůstek ž.hm. v prvních 8 týdnech života (g)
|
Věk (dny) při dosažení 100 kg ž.hm.
|
Ø denní přírůstek ž.hm. (g) po odstavu
|
Vě
Zdroj: UZPI
Regionální potravinaProjekt Ministerstva zemědělství Krajské informační střediskoKrajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem NovinkyPozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"14.11.2024 Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin. Počasí23.11. 24.11. 25.11.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A © Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/] |