Jiří Papež: Pro legislativní změny hledáme partnery v EU

28.3.2008

a my jsme jej požádali o vysvětlení některých aktualit, kde je dopad legislativy velmi důležitý a může věci změnit.

Agrární komora měla nedávno tiskovou konferenci na níž se hovořilo mimo jiné o osvobození biopaliv od spotřební daně. Co vy jako předseda zemědělského výboru budete prosazovat?

Ano, osvobození  biopaliv od spotřební daně je jednou z možných forem jejich podpory. V současnosti jsou od spotřební daně osvobozeny pouze biosložky pohonných hmot a to jen do určitého objemu obsaženém v palivu. Proto se tato úprava vlastně nijak neprojevuje u cen benzínu a nafty u čerpacích stanic.

V zemědělském výboru pravidelně a detailně diskutujeme o možnostech podpor biopaliv a jejich výroby u nás. Hledáme společně s odborníky takové formy podpor, které by vedly ke zvýšení jejich atraktivnosti a tím pádem i spotřeby. Již začátkem dubna budeme pořádat pro poslance seminář, na němž nás experti seznámí s dalšími možnostmi využívání biopaliv 1. a především pak 2. generace v České republice. Právě po diskusích s odborníky se budu i já rozhodovat o dalších podporách. Biopalivům a jejich rozumné aplikace v našich podmínkách fandím. Nesmí ale vést ke zvrácenostem typu kácení deštných pralesů v latinské Americe za účelem pěstování kulturních plodin pro výrobu biopaliv.

Na Salimě se setkal prezident AKČR Jan Veleba se zástupci největších masokombinátů v zemi a shodli se na tom, že je třeba dosáhnout stejných legislativních podmínek pro tuzemské a zahraniční potraviny. Zatím se třeba nekladou stejné nároky na značení masa z dovozu, jako u tuzemského, lze to nějak legislativně ošetřit?

Vždy jsem prosazoval stejné podmínky pro všechny členské státy Evropské unie. Především pak mezi tzv. starými a novými členskými zeměmi. A to nejen v oblasti  dotací, ale také v oblasti výroby  a značení potravin. Jsme často svědky toho, že naše předpisy jsou přísnější a jdou nad rámec směrnic a nařízení EU. Zvláště pak v oblasti výroby potravin. Souhlasím také s tím, aby byly na obalech jasně uvedeni nejen prodejci, ale také výrobci. Sám jsem takový návrh ve sněmovně při projednávání zákona o potravinách předkládal. Jenže se ukázalo, že tyto záležitosti upravuje evropský předpis a my bychom byli v případě jeho přijetí na naše podnikatele opět přísnější a možná bychom jim snížili jejich konkurenceschopnost. Proto jsem návrh stáhl, ale nevzdávám se. Musíme však pro tento názor hledat spojence v rámci EU tak, aby se povinnost uvádět na obale výrobce dostala do evropských směrnic. Sám jsem již o tom hovořil při své poslední návštěvě v Německu a setkal jsem se s pochopením.

Jak vidíte budoucnost v zemědělství a co pro ni,aby byla dobrá a tento obo

Zdroj: AK CR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A