Sněmovna schválila novelu veterinárního zákona
20.3.2008
Pro čerstvé mléko k farmáři
Za malé množství se přitom podle mluvčího Státní veterinární správy ČR (SVS) Josefa Dubna považuje maso z nejvýše 10 kusů drůbeže nebo králíků týdně, nejvýše 30 procent kusů odlovené zvěře ročně, množství mléka odpovídající denní spotřebě mléka v domácnosti spotřebitele, nejvýše 60 vajec týdně a maximálně dvě tuny včelích produktů ročně.
Zemědělci na Aktuálně.cz
Zejména drobní zemědělci posun v podmínkách prodeje svých produktů vítají. "Je to určitě krok správným směrem, nakonec prodej ze dvora podporuje i Evropská unie," říká tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.
Prase na zabijačku nekoupíte
"Jenom je škoda, že zákon také neřeší prodej prasat," lituje představitel soukromých sedláků. Právě o prasata od zemědělců je totiž ze strany lidí největší zájem. Legislativa nicméně umožňuje pouze domácí porážku prasat pro potřebu rodiny farmáře.
Podle Dubna nicméně prodej prasat ze dvora možný není a ani v budoucnosti možný nebude. "To by totiž již bylo uvádění většího objemu masa do oběhu, a to s sebou nese zdravotní i hygienická rizika, nehledě na to, že v případě problémů by v praxi nebylo možné dohledat jejich původ," oponuje mluvčí veterinářů.
Podle Šebka by si ale každý zemědělec dal ve vlastním zájmu pozor, aby prodával kvalitní zboží. "Farmář není žádný anonymní výrobce, kdyby se jeho klient jednou zklamal, tak již by si u něj příště nic nekoupil," podotýká.
Novela veterinárního zákona také nově zavádí možnost, aby mohli farmáři chovající jeleny nebo daňky usmrcovat zvířata přímo na farmě. Zpřesňuje také podmínky přepravy zvířat, výkon veterinárního dozoru a podmínky obchodování se zvířaty.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem