V nových členských státech EU se prudce snižuje produkce vepřového masa
17.3.2008
Podle ZMP jsou hlavní příčinou vysoké ceny krmiv, slabé ceny vepřového masa a relativně nízká efektivnost využití krmiv a výrobních postupů.V nových členských státech EU se výrazně snižují stavy prasat a produkce vepřového masa. Podle německého centra pro analýzu trhů a cen ZMP (Zentrale Markt- und Preisberichtstelle GmbH) jsou hlavní příčinou tohoto trendu vysoké ceny krmiv a relativně nízké ceny prasat a vepřového masa. Analytikové ZMP uvádějí, že se v mnoha nových členských zemích EU zvyšuje nutnost dovozu vepřového masa a předpokládají, že tento vývoj bude v dohledné budoucnosti pokračovat.
Poslední sčítání hospodářských zvířat v prosinci 2007 ukázalo, že v Polsku, Maďarsku a Česku došlo ve srovnání s předchozím rokem k úbytku počtu prasnic o 10 %. Polský statistický úřad (GUS) oznámil, že v prosinci 2007 drželi chovatelé prasat celkem 17,6 mil. zvířat, což je o 1 mil. méně než před rokem. Znamená to, že za rok bude poraženo asi o 3 mil. méně prasat než v předchozím roce. V České republice byl v prosinci 2007 počet zaregistrovaných prasat o 24 000 (o 11 %) menší než v prosinci 2006. Při posledním censu byl zaznamenán úbytek stavů prasat v Bulharsku o 15 % a v Rumunsku 3 %.
Importy vepřového masa do Rumunska se od léta 2001 do roku 2007 zvýšily na dvojnásobné množství. Polsko se stalo od poloviny roku 2007 čistým importérem vepřového masa. Podle údajů ZMP s výjimkou Polska a Maďarska pokrývá v nových členských státech EU vlastní produkce vepřového masa domácí potřebu této komodity jen ze 60 % - 80 %. Míra soběstačnosti v těchto zemích postupně klesá.
Podle výpočtů ZMP budou nové členské státy EU nuceny v letošním roce importovat dohromady asi 1 mil. t vepřového masa. Scénář ZMP ukazuje, že hlavním dodavatelem vepřového masa na trhy nových členských států je Německo a že konkurence na těchto trzích bude letos mnohem ostřejší než v poslední době.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A
© Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/]