Na řepku číhá nebezpečí

29.1.2008

 Není pochyb, že zájem o řepková semena v nejbližších letech nepoklesne, ba naopak stoupne. Potíže s odbytem pravděpodobně nenastanou a také cena bude příznivá. Proto společnost Dow AgroSciences věnovala své letošní zimní sympózium právě intenzivnímu pěstování řepky. Uskutečnilo se v první polovině ledna postupně na několika místech České republiky – v Českých Budějovicích, Prostějově, na půdě České zemědělské univerzity v Praze, a na Slovensku v Košicích a Nitře.

Které plevele konkurují nejvíce Rozšíření ozimé řepky v osevních postupech, časté používání minimalizace zpracování půdy a další faktory s sebou zákonitě přinesly vyšší výskyt hlavně jednoletých přezimujících, ale i vytrvalých plevelů. Za hlavní plevele škodící v ozimé řepce považuje doc. Ing. Josef Soukup, CSc. z České zemědělské univerzity v Praze svízel přítulu, heřmánkovité plevele a ptačinec prostřední (starší název ptačinec žabinec). Lokální význam a zároveň značnou škodlivost mohou mít například také hluchavky, kakost maličký, pumpava obecná, chrpa polní, bolehlav plamatý, brukvovité druhy a další.
„Prvním vážným nebezpečím pro vzcházející řepku je na podzim výdrol obilnin,“ uvedl doc. Soukup. „Během dvou až tří týdnů je nutné jej vyřadit z konkurence, protože roste velmi rychle a jeho hospodářská škodlivost může být značná.“ Také proti svízeli se musí zasahovat brzy na podzim, protože pro jarní období již nejsou registrovány dostatečně účinné herbicidy. S ošetřením proti heřmánkovitým plevelům lze podle doc. Soukupa eventuálně počkat až po jejich vzejití. Herbicidy, které na ně účinkují, jsou nákladnější, a tak je z hlediska ekonomiky účelné zvážit, zda je jejich použití opravdu nezbytné.
V jarním období by se měl pěstitel zaměřit na vytrvalé plevele, jež jsou schopny po přihnojení přijímat živiny z půdy rychleji než řepka. O jednom z nich – pcháči rolním – hovořil ve svém vystoupení Ing. Jan Mikulka, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně. „Dříve se proti pcháči, velmi úpornému pleveli, úspěšně zasahovalo v ozimých obilninách a řepce až na jaře, v posledních letech se listové růžice pcháče často objevují již na podzim,“ upozornil Ing. Mikulka. Protože účinné látky herbicidů působí na pcháč hlavně přes listy, je volba správného termínu ošetření velmi důležitá.

Pět skupin škůdců Už deset let sleduje katedra ochrany rostlin České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze spolu se Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin

Zdroj: agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A