Kontroly začnou už napřesrok

23.1.2008

Nové členské země, kterých se zahájení kontrol týká (ve starých již fungují), se pokoušely začátek inspekcí odložit na rok 2013, kdy budou tamní zemědělci brát stejné dotace jako jejich kolegové ze starých zemí. Evropská komise naopak prosazovala rok 2009. Jednání ale skončilo kompromisem.
„Vzhledem k tomu, že řadu předmětných nástrojů je třeba zavést urychleně, optimálně už v roce 2008, byl schválen kompromisní návrh. Podle něj budou podmínky cross compliance aplikovány postupně v letech 2009 až 2011. Například zásady týkající se welfare zvířat a veřejného zdraví budou pro nové členské státy platit až od roku 2011,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Ochota schválit tento návrh ale byla podmíněna příslibem komise pokračovat v debatě ohledně náběhu cross compliance a některých dalších nedořešených otázek ještě jednou v rámci tak zvaného Health Checku, tedy prověrky funkčnosti Společné zemědělské politiky“ dodal 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Od roku 2009 tedy budou inspektoři kontrolovat pravidla pro ochranu přírody, registraci dobytka či zpětnou dohledatelnost masa. V roce 2011 přijdou na řadu veterinární pravidla EU či rostlinolékařství. Kontroly zacházení s hospodářskými zvířaty by měly rovněž začít platit v roce 2011, ale ještě existuje určitá možnost, že to bude o něco později.
Během jednoho roku by se u nás mělo uskutečnit zhruba dvě stovky kontrol českých zemědělců, tedy zhruba jedno procento jejich celkového počtu. Výběr bude většinou náhodný, ale inspekce může k jednotlivému farmáři dorazit i na základě nějakého upozornění. Zemědělci se nicméně nemusejí bát, že by je kontroly zdržovaly od práce. MZe chce celou situaci vyřešit tak, že všichni úředníci, veterináři a další inspektoři dorazí na farmu v jeden den. "Především musí to být tak, aby to zemědělcům zjednodušilo život. Není možné aby v pondělí přišel veterinář, v úterý přišla kontrola na kvalitu potravin, ve středu kontrola ze státního zemědělského intervenčního fondu a ve čtvrtek se ten farmář dostal na pole," doplnil Hlaváč.
V případě malého porušení unijních pravidel se zemědělci mohou vyhnout finanční pokutě. Ministři zemědělství se totiž rovněž usnesli, že je zbytečné a administrativně náročné udělovat pokuty ve výši několika desítek eur. V takovém případě dostane farmář jen upozornění. Nejnižší sankce přitom bude činit 100 eur, tedy zhruba 2600 korun.
Podle zástupců českých zemědělců je však opatření znevýhodní v konkurenčním boji na evropském trhu a přinese jim další náklady. "Rozdílné podmínky, se kterými jsme vstupovali do EU, se budou místo stírání více prohlubovat, čímž budou čeští zemědělci více znevýhodněni. Nebudeme dostávat srovnatelné dotace, ale budeme muset plnit stejné

Zdroj: agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A