Právě se nacházíte:
- APIC »
- Poradenství »
- Výhody organického hnojení pro půdu oproti konvenčnímu hospodaření
Výhody organického hnojení pro půdu oproti konvenčnímu hospodaření
17.1.2008
Podle australských výzkumníků z Department of Primary Industries státu New South Wales mohou pole hnojená kompostem vyrobeným ze zahradních zbytků vyprodukovat tolik brokolice, lilku, zelí, kapusty a papriky jako pole, na kterých jsou používány konvenční metody hospodaření, ale s mnohem menším obsahem reziduálního fosforu. Ve studii uskutečněné na 34 farmách v metropolitním regionu Sydney vědci zjistili vysoké koncentrace fosforu a nízké koncentrace organického uhlíku v půdách, kde byla pěstována zelenina při použití běžného hnojení a jiných agrotechnických technik. Podle studie měla nadměrná kultivace kombinovaná s vysokými aplikačními dávkami anorganických hnojiv a drůbežím hnojem za výsledek koncentrace fosforu značně vyšší než ty, které jsou u pěstování zeleniny vyžadovány.
Farmáři v regionu se velmi spoléhají na hnojení drůbežím hnojem pro jeho vysoký obsah dusíku a nízkou cenu. Ale vysoký obsah fosforu vyskytující se v drůbežím hnoji se může za určitou dobu nahromadit v půdě, což může vést k vyplavování, které kontaminuje vodní rezervy. Navíc může nadměrná orba poškozovat strukturální stabilitu půdy a zvyšovat pravděpodobnost vyplavování a odčerpávání uhlíku.
Autoři uvádějí tyto problémy a zdůrazňují požadavek vyvíjení strategií pro zlepšení managementu živin a praktik obdělávání půdy. Jeden návrh je přijmout metody minimálního obdělávání půdy, které by mohly omezit další poškozování půdní struktury a zpomalit tempo ztrát uhlíku. Zapravování organického materiálu, jako např. zahradní kompost do půdy zvyšuje obsah uhlíku v půdě a zlepšuje její strukturální stabilitu a tím omezuje vysokou míru vyplavování z povrchu půdy, transportu sedimentů a exportu živin pozorovaný na zeleninových farem v oblasti.
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
18.04.

11°C / 18°C
19.04.

9°C / 18°C
20.04.

10°C / 20°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A