Kvalita půdy se postupně zhoršuje

9.1.2008

 O půdě se v Kroměříži hovořilo při příležitosti zasedání předsednictva České akademie zemědělských věd na odborném semináři k problematice dopadů osevních postupů a osevních sledů na rostlinnou produkci. Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o. byl založen osmnácti společníky v roce 1992, věnuje se především aplikovanému výzkumu pro rostlinnou produkci, šlechtění, poradenství a informatizaci zemědělství, připomněl jeho ředitel Ing. Slavoj Palík, CSc.

Zdravá půda odolá lépe
Nevhodná struktura zemědělského systému vede ke změnám fyzikálních, chemických a  Ing. Slavoj Palík, CSc., představil Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o Foto David Boumabiologických parametrů půdy, které jsou dlouhodobě zaznamenávány při průzkumu v zemědělských podnicích. Důsledkem je zvyšující se variabilita dosahovaných výnosů, klesající účinnost dodávaných živin.
Vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám by byl přitom potřeba trend opačný. Půda s dobrou strukturou a dostatečným obsahem humusu se snáze vyrovná s výkyvy počasí a umožňuje rostlinám lépe odolávat stresovým faktorům, kterých bude s největší pravděpodobností přibývat. Studie ukazují, že v České republice roste počet dnů s teplotami přesahujícími 30 °C , srážky sice v průměru výrazně neklesají, ale spadnou v několika intenzivních deštích. Ty ale půda se špatnou strukturou nedokáže plně zachytit. Její schopnost zadržovat vodu záleží především na obsahu a kvalitě humusu, kvalitě a kapacitě sorpčního komplexu, propustnosti, strukturnosti atd. Pokud budou klimatické změny pokračovat, dojde podle hydrologických modelů k poklesu průměrných průtoků, včetně podzemních vod v rozpětí 15 – 40 %. Pravidlem mohou být sucha kombinovaná s povodněmi a vlhkostní režim v České republice se může ocitnout, podle studie českých vědců zabývajících se dopady oteplování na území České republiky, na úrovni dnešního Slovenska či maďarských pust, pokračovala ing. Denešová. Dodala, že problematikou půdní úrodnosti je potřeba se zabývat, hledat možnosti spoluúčasti státu na zúrodňování půdy. Zdravá půda garantuje produkci nezávadných potravin, eliminuje i dopady negativních změn klimatu.

Jak šetřit vláhou
Agronom, který chce šetřit půdní vláhou, musí podle Ing. Barbory Badalíkové z Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o. v Troubsku uplatňovat některé zásady. Jednou z nich je redukce hloubky a intenzity zpracování půdy (tzn. spojování

Zdroj: agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A