Vývoj trhu s masem

8.1.2008

EU je v současnosti největším světovým exportérem vepřového masa se zaměřením na Japonsko, Koreu a Ruskou federaci. EU naopak dováží hovězí a drůbeží maso ze třetích zemí. Po přistoupení ČR k EU dochází k nesoběstačnosti v produkci masa i při zásadně nezměněné spotřebě.
Stagnace cen potravin v ČR způsobená silně konkurenčním prostředím je vzhledem k růstu nákladů trvale neudržitelná a zvýšení sazby DPH se zřejmě stane spouštěcím mechanismem zvyšování cen. Agrární komora předpokládá růst cen vepřového masa ca o 30 %. Zatím tomu však brání poměrně velká nabídka vepřového v EU.
Hygienická úroveň zpracování masa a výroby masných výrobků je na vysoké úrovni, ale vládne nespokojenost s kvalitou masných výrobků. Příčiny jsou v rozdrobenosti oboru, ve vědomém otevírání dveří levným zahraničním výrobkům a v konkurenčním prostředí maloobchodu. Čeští výrobci masných výrobků nemají vůdce, který by ovlivňoval pravidla hry ve vztahu k řetězcům. A spotřebitelé z významné části stále preferují cenu před kvalitou. Kromě toho česká vyhláška vytvořená s cílem zachování vysoké kvality má za následek stimulaci dovozu levných výrobků, protože parametry ve vyhlášce se nevztahují na dovážené výrobky.
Pokud jde o prodej masa a masných výrobků, problematické je dodržování chladírenských a mrazírenských teplot v prodejních regálech. Řetězce zatím odmítají výrobky opatřené termoetiketou, na níž se projeví nedodržení stanovených podmínek změnou zbarvení, které znemožní čtení čárového kódu na pokladně a tím prodej výrobku. V nezávislé tržní síti se podmínky prodeje příznivě vyvíjejí. Český svaz zpracovatelů masa připravuje celostátní soutěž o nejlepší řeznicko-uzenářskou prodejnu.
Z celkové spotřeby masa v r. 2006 (81,1 kg/osobu) představovalo drůbeží maso 32 % (26,2 kg/osobu). Produkce a vývoz drůbežího masa v posledních letech (do r. 2005) trvale mírně roste, výrazně však roste dovoz (tabulka v původním článku uvádí hodnoty produkce, vývozu a dovozu drůbežího masa v období 1999 – 2007). Nejvyšší dovoz je z Polska, podstatně se snížil dovoz z Brazílie. Pokles spotřeby, který byl v r. 2006 v některých zemích zaznamenán v důsledku ptačí chřipky, se v ČR neprojevil. Nižší produkce byla nahrazena dovozem z EU za dumpingové ceny.
V EU se produkce v r. 2006 sní
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR

5.2.2025

17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.02.
Počasí na den 21.02.
-6°C / 4°C

22.02.
Počasí na den 22.02.
-5°C / 4°C

23.02.
Počasí na den 23.02.
-4°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A