Mnohem méně včel příští rok

7.1.2008

Hlavním viníkem úbytku včelstev je kleštík včelí (Varroa destructor) a jeho nebývalá invaze v důsledku klimatických abnormalit loňského roku. Podle samotných včelařů se ztráty na včelstvech odhadují zatím mezi 20 až 50 %, ale někteří již nyní mají úly prázdné.
Nejvíce je postiženo Benešovsko, Dobříšsko, Domažlicko, Klatovsko, Mariánské Lázně, Rokycansko, Táborsko a Vlašimsko. Jsou zprávy i z dalších oblastí, kde se projevil silný úbytek včelstev jen lokálně – informace máme z katastru bývalého okresu Plzeň sever, z Rakovnicka, Příbramska, Sedlčanska, Kladenska, Mělnicka a Přerovska. Lze předpokládat, že postižených včelařů bude hodně. Oficiální statistiky zatím nejsou.
Místo od místa se přitom situace liší. Jsou lokality, kde zmizelo až kolem 80 % včelstev. Zkáza postihla také některé zkušené včelaře s větším počtem včelstev. Odborníci se obávají, že na jaře bude situace ještě dramatičtější, protože včelstva jsou oslabená a nepřežijí zimu. Řada cukerných zásob zůstane nezkrmena a pravděpodobně nenajde uplatnění. Lze očekávat také zvýšené krádeže včelstev a vysokou poptávku po oddělcích. Můžeme zatím jen doufat, že jarní stavy včelstev stačí na opylení kulturních plodin.
Med od českého včelaře se může příští sezónu stát vzácností, již nyní se ve větších městech prodává kilogram za 130 až 150 Kč. Na trh se dostane pravděpodobně více medu z dovozu.

Jak parazituje kleštík včelí
Kleštík včelí (Varroa destructor) je cizopasný roztoč, který parazituje na včelách a především na jejich plodu. Do Evropy se tento cizopasník dostal z jižní Asie v 70. letech dvacátého století, a postupně jeho populace nabývá na síle až do současných rozměrů. Jeho původní hostitel, včela indická, se dokáže nákaze sama bránit tak, že v případě přemnožení roztočů dospělé včely s matkou opustí nakažený plod a přestěhují se jinam.
Včela, která jím byla napadena jako larva, se rodí zpravidla poškozená například bez křídel nebo jinak oslabená.
Roztoči parazitující na včelách přenášejí nejrůznějších infekce, virové i bakteriální. Napadené včelstvo má méně jedinců, je apatické a neubrání úl v případě napadení, silně napadené včelstvo úl také opouští.

Slovo odborníka
Zaspali včelaři, veterináři nebo výzkumný ústav? Zeptali jsme se Ing. Vladimíra Veselého, CSc., z Výzkumného ústavu včelařského, který uvedl:
„O kritické situaci víme. Současný stav včelstev je to samozřejmě vina včelařů, i když jsou zde polehčuj

Zdroj: agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A