Neobvyklý režim napájení telat
6.1.2008
Německý farmář Martin Sigl odchovává telata do dobu 5 až 6 týdnů v iglú a během 5. týdne provádí jejich odstav. V prvním týdnu podává telatům dvakrát denně 3 litry mleziva, ve 2. a 3. týdnu 2 x 3 litry neředěného plnotučného mléka (PM). Ve 4. a 5. týdnu byl objem mléka redukován na 3 litry mléka denně. Mléko telata přijímala z věder vybavených cucáky. Pokud má chovatel k dispozici více mleziva, napájí telata mlezivem déle než jenom jeden týden, v tomto případě mlezivo ředí vodou. Tento systém však funguje jedině za předpokladu, že mají telata již od druhého dne po narození k dispozici speciálně koncipovaný starter ad libitum a vodu z optimálně nastavených lahví. Kromě toho každý den dostávají telata ad libitum kvalitní čerstvou slámu. Plnotučné mléko chovatel ohřívá na teplotu 48oC, aby bylo v každém případě zajištěna dostatečně vysoká teplota nápoje. Telata se podle jeho zkušeností velice rychle naučila, že musí počkat v případě, že je mléko příliš teplé. Příliš studené mléko může způsobit závažné trávicí poruchy.
Koncentrované krmivo obsahovalo velký podíl řepných řízků a travních granulí. Chovatel se domnívá, že složení starteru má pozitivní vliv na rozvoj bachorových papil. Telata si na toto velmi chutné krmivo rychle zvykla a od 4. až 5. týdne denně konzumovala až 4 kg. MKN (mléčná krmná náhražka) chovatel vůbec v odchovu nepoužívá.
Na myšlenku zkrmování plnotučného mléka chovatele přivedl negativní trend snižování podílu sušeného odstředěného mléka v MKN, jejíž konzumace měla velmi neblahý vliv na trávicí trakt telat (průjmy). Po přechodu na PM tyto problémy již chovatel téměř nezná.
Ačkoliv telata dostávají relativně málo mléka a jsou opravdu brzo odstavena, osvědčil se tento systém výživy telat výborně. Samozřejmě nejsou tak kulatá jako jejich vrstevníci, konzumujíc&iac
Zdroj: UZPI
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A
© Krajské informační stredisko pro rozvoj zemedelství a venkova Libereckého kraje [https://www.apic.cz/]