Kokcidióza: podceňovaný problém?

6.1.2008

Kokcidie jsou parazité, kteří mohou především u mladých zvířat vyvolat i závažná průjmová onemocnění. Parazité rodu eimeria se množí ve střevním traktu a poškozují střevní stěnu, což má za následek vznik více nebo méně závažných trávicích poruch. Podle odhadů způsobují eimerie v celosvětovém měřítku ekonomické škody za více než 500 mil. €, které jsou způsobeny především nižšími přírůstky.
V závislosti na situaci v podniku, hygienických podmínkách a pobytu na pastvě může být napadeno až 100 % zvířat. Ačkoliv jsou na infekci vnímavé všechny věkové kategorie skotu, onemocní především mladá zvířata v rozmezí od 3 do 18 měsíců. U starších zvířat se již vyvinula díky přítomnosti parazitů vlastní imunita, takže se v jejich střevním traktu množí již jen omezené množství parazitů. Klinické symptomy se většinou nemanifestují, ale i tato zvířata vylučují oocysty, čímž dochází k zesílení infekčního tlaku v chovu a mladá zvířata se mohou snadno infikovat. Stresové faktory často vyprovokují manifestaci klinických symptomů. Po změně krmné dávky, přemístění zvířat, transportu nebo po prvním vyhnání na pastvu tak může dojít k pomnožení eimerií.
V současné době je u skotu známo 21 různých druhů eimerií, z toho v Evropě se vyskytuje 13 druhů, onemocnění prokazatelně vyvolávají tři druhy – E.zuernii, E.bovis a E.alabamensis. Zvířata se infikují výhradně příjmem infekčních parazitárních stádií, sporulujících oocyst, které dokáží přežít ve vnějším prostředí až 2 roky. Po infikování zvířete dojde k iniciaci parazitů, kteří pronikají do sliznice trávicího traktu, množí se a postupně ničí střevní buňky (nepohlavní rozmnožování). V místě spojení dochází k vývoji samčích a samičích parazitických stádií, které se dále pohlavně rozmnožují za vzniku oocyst, které po zničení střevních buněk skot vylučuje z těla ven. Tyto oocysty nejsou ještě schopné infikovat zvířata, teprve za příznivých vnějších podmínek (teplota a vlhkost) se v průběhu 2 až 3 dnů transformují do infekčního stádia – sporulující oocysty.
 
E.alabamenis vykazuje afinitu především k tenkému střevu, E.zuernii a E.bovis převážně poškozuje tlusté střevo. Klinické symptomy se liší v závislosti na druhu eimerie.
Tenké střevo je velmi dlouhé a zničené slizniční buňky jsou rychle nahrazovány novými. Živiny, které nemohou d
Zdroj: UZPI
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Slintavka a kulhavka - aktuální informace

26.3.2025

Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

18.04.
Počasí na den 18.04.
11°C / 18°C

19.04.
Počasí na den 19.04.
9°C / 18°C

20.04.
Počasí na den 20.04.
10°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A