Luskoviny zůstávají popelkou
3.1.2008
To, že jejich plochy nejsou takové, jaké by si zasloužily, způsobuje více faktorů. Nutnost dodržovat speciální agrotechniku a nepříznivá ekonomika, především jako důsledek zatím nízkých farmářských cen, odrazují nejednoho agronoma od jejich zařazení do osevního postupu.
Pěstování luskovin bylo podrobně probráno na semináři, který uspořádala Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin loni začátkem prosince v Humpolci. „Luskoviny považuji z mnoha důvodů za perspektivní plodiny a přesto se u nás stále nedaří rozšířit jejich plochy a zvýšit produkci,“ řekl s politováním Ing. Miroslav Hochman, ředitel společnosti Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk a předseda Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin.
Zatímco ve Spojených státech amerických zaujímají luskoviny a sója 18 % všech pěstovaných plodin a v Kanadě 7 %, v Evropské unii to jsou 2 % a v České republice nedosahují luskoviny ani 2% zastoupení na orné půdě. Rozdíly jsou tedy poměrně značné.
Ekonomika hrachu není příznivá
V Evropské unii je stejně jako u nás hlavní luskovinou hrách, ale v posledních několika letech i tam jeho produkce klesá. Zda je i v jiných zemích na vině ekonomika pěstování, nelze s určitostí tvrdit. „Realizační ceny luskovin byly u nás vždy nejnižší z celé EU a je tomu tak doposud. Zatímco ceny potravinářské a krmné pšenice, ječmene a řepky na plodinové burze v Brně na podzim roku 2007 stouply, cena hrachu zůstala nízko,“ konstatoval Ing. Hochman. Navíc byla zrušena dotace na používání certifikovaných osiv a zatím se nerýsuje možnost tento systém podpory obnovit.
Protože naděje na vyšší farmářské ceny je navzdory zvýšené poptávce po hrachu nejistá, východiskem z nepříznivé situace je zvýšení výnosů hrachu. Podle Ing. Antonína Ponížila, CSc., z Agritecu je hranice kladné ekonomiky pěstování hrachu při výnosu 3,0 – 3,5 t/ha, přičemž, jak zdůraznil, v podmínkách České republiky mohou pěstitelé dosahovat u hrachu v průměru dlouhodobě výnosu vyššího než 3,5 t/ha. „Takové výnosy hrachu mají například v sousedním Rakousku a Německu,“ upozornil. Důležité tedy je dodržovat všechny zásady doporučované agrotechniky, zkrátka věnovat této luskovině pozornost, která jí přísluší.
Výběr usnadní seznam doporučených odrůd
Zahltit pěstitele širokou nabídkou odrůd (u hrachu je jich v evropském katalogu zhruba čtyři sta) může být na jednu stranu příjemné, na druhou to ale způsobuje problémy. Rozhodnutí, co vybrat, není jednoduché a existují také obavy, zda jsou všechny, b
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem