České dvorky skýtají jistotu odbytu
20.12.2007
Společnost Líheň Studenec, s. r. o., sídlící nedaleko Náměšti nad Oslavou, dodává na český trh ze svého uznaného šlechtitelského chovu nosného typu slepic kolem půl milionu sexovaných jednodenních slepiček dominant v devíti barevných kombinacích.
Společnost Líheň Studenec, s. r. o., má za sebou deset let podnikání. O rozvoj podniku z Vysočiny se nejvíce zasloužil Ing. Josef Dobrovolný, který navázal na předchozích 25 let líhňařské praxe ve stejném provozu. Podle slov jeho syna Pavla Dobrovolného, který v rodinné společnosti se sedmnácti zaměstnanci zastává funkci jednatele, bylo podnikatelským záměrem nejen pokračovat v líhnutí jednodenních kuřat pro potřeby zásobení malochovů, ale také ve šlechtění slepic nosného typu. “Ve spolupráci s RNDr. Milanem Tyllerem jsme rozšířili šlechtění dvou původních vlastních linií rodajlendky červené a sasexky bílé o chov prarodičů kombinace dominant a testování finálních hybridů v rámci hybridizačního programu,” uvedl.
Zpočátku bylo ale nezbytné rekonstruovat provoz jak vlastní líhně, tak snáškových hal ve Vanči, které byly vybaveny speciální klecovou technologií umožňující jednak individuální kontrolu užitkovosti, dále testování skupin vlastních sourozenců a polosourozenců, jednak umělou inseminaci pro produkci násadových vajec. Později k těmto dvěma provozům přibyla ještě odchovna kuřat v Častoticích.
“Po prvním výskytu ptačí chřipky v Nizozemsku v roce 2003 jsme v Mělicích na Pardubicku ještě vybudovali zooveterinárně karanténní chov. V tomto objektu je celkem 192 voliér pro skupinový chov šestnácti slepic a kohouta. Tato kapacita nám umožňuje víceúčelové využití provozu, to znamená jak pro šlechtění a testování našich syntetických linií, tak pro produkci násadových vajec v době technologické přestávky ve Vanči,” doplnil jednatel.
Celoroční líhnutí
Základním pilířem podnikání zmiňované společnosti je líheň. Její celková kapacita je 230 000 násadových vajec. Díky využívanému technologickému vybavení líhňařského provozu mohou studenečtí drůbežáři pružně reagovat na rozdílné požadavky domácích i zahraničních odběratelů po celý rok.
Celoroční líhnutí kuřat je podle Pavla Dobrovolného základem prosperity celého programu. Hlavní líhňařská sezóna začíná v listopadu, aby odběratelé finálních jednodenních kuřat měli na jaro připraveny v odchovu kuřice ve věku 18 až 20 týdnů. Líhnutí finální
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A